HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: "Barajı Aşacağımızı Düşünüyorum"

Giriş Tarihi: 8.4.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 15:43
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, barajı aşacaklarını düşündüğünü söyledi. Seçim döneminde adaya gidiş gelişlerin devam edeceğini belirten Demirtaş, "Bir sonraki gidiş İzleme Heyeti’yle birlikte mi yoksa sadece bizim heyetimizle mi olacak bu net değildir. Eğer İzleme Heyeti’yle gidilirse müzakereler başlamış demektir” dedi.
Demirtaş, HDP Grup Toplantı Salonu’nda basın mensupları ile bir araya geldi. Hiçbir seçmeni yüzde yüz mutlu edecek bir liste çıkarılamayacağını söyleyen Demirtaş, "Dört temel kriteri esas aldık. Birincisi hem tek tek adaylarımız, hem 550 adayımızın tümü HDP vizyonunu temsil etmeli. Çok kültürlü, çok sesli dilimiz, çok inançlı Türk toplumu ve çoğulculuğa dayalı demokrasi anlayışımızı temsil etmeli İkincisi adayların önemli bir kısmı toplumsal karşılığı olanlar olmalıdır. Üçüncüsü adaylarımız aynı zamanda seçmenle iyi iletişim kurmalı, bize barajı aşmamıza katlı sağlayacak adaylar olmalıdır. Dördüncüsü seçilecek adaylar Meclis’te ihtiyaçlarımızı karşılayacak profilde olmalı. Bunu da önemli ölçüde yakaladık. Çok karmaşık aday belirleme yöntemi uyguladık. HDP’nin listesi Türkiye’nin yapılabilecek en renkli listesi oldu" ifadelerini kullandı.
AK Parti listesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağırlığının olduğunun bilindiğini söyleyen Demirtaş, "Tanıdıklardan, akrabalardan sen ben bizim oğlan bir araya gelerek aday listesi hazırlanmış durumdadır" şeklinde konuştu.
Seçim kampanyasına yönelik soru üzerine Demirtaş, "Barajı alabileceğimizi hep söylemiştik. Şu anda da aynı fikirdeyiz. Barajı aşabileceğimize yönelik inancımız her gün daha da büyüyor. Cuma günü adayların tanıtımı ile birlikte aday eğitimi toplantısı yapacağız. İstanbul’da 21 Nisan’da seçim bildirgemizi açıklıyoruz. Kampanyamız yeni yaşam üzerine kurulu. Türkiye yeni bir yaşamı özledi. Küçük köyde bile komşular kamplaşmadan ötürü birbirinden korkar hale geldi. Mikro düzeye inmiş kamplaşma, kutuplaşma ve bunu düşürecek siyasetimizin olacağını şimdiden söyleyebilirim. Tansiyonu yükseltmeyeceğiz" diye konuştu.
Kendilerinin sandık kuruluna gözlemci veremediklerini söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:
"Sandık güvenliği İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. İçişleri Bakanıyla planlanmış bir görüşmemiz yok. Sandık güvenliği sandık kurullarına aittir, YSK denetimindedir. Biz son seçime girmediğimiz için sandık kuruluna adam veremiyoruz. Sadece gözlemci olabiliyoruz. Yüz binlerce gönüllü genç HDP müşahidi olmak için başvuru yaptı. Yine de içimiz rahat değil. Özellikle yurt dışı oyları konusunda içimiz rahat değil. Sandık günlerce orada kalacak. Oylar erken kullanılıyor. Sayım gününe kadar güvenliği ile ilgili içimiz rahat değil. Doğrudan hükümete bağlı. Türkiye’de kullanılan her bir oya sahip çıkabilecek durumdayız."
Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığı iddialara ilişkin ise Demirtaş, şunları dedi:
"HDP’nin başarısına kilitlenmiş bir süreç ile karşı karşıyayız. Parlamentoda HDP yoksa diğer üç parti varsa vallahi ben heyecan duymam. Ne yeni anayasa ne özgür sivil anayasa ne de demokrasi çıkmaz. AKP tek başına iktidara gelmezse Türkiye rahatlayacak. Toplum rahatlayacak. HDP başarırsa tüm kesimler kazanacaktır."
İmralı’ya gidişlerin devam etmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Seçim döneminde adaya gidiş gelişler devam edecek. Fakat adımların atılması gerçekçi olmak lazım ki seçim sonrasına kaldı. Parlamento kapandı, yasa çıkamayacak. Bir sonraki gidiş İzleme Heyeti’yle birlikte mi yoksa sadece bizim heyetimizle mi olacak bu net değildir. Eğer İzleme Heyeti’yle gidilirse müzakereler başlamış demektir. Başlarsa müzakere kongre takvimi de konuşulacak konulardan biri olacak. Ne zaman toplanacağı da o müzakerede belli olacak. Ne ilerleme oldu ne de gerileme" dedi.
Seçimlerde yüzde 10 barajını geçeceklerini söyleyen Demirtaş, "Barajı aşabileceğimizi görüyorum. Ama kesin bir şey söylemek doğru değil. Barajı rahatlıkla aşabileceğimiz ciddi oranlara ulaştık diyecek durumda değiliz doğrusu. AKP, tek başına iktidarı kaybetmenin tam sınırında. Biz barajın, onlar da iktidarın tam sınırında" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: "Barajı Aşacağımızı Düşünüyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN