AP’nin Sözde Soykırım Kararına Dışişleri Bakanlığı’ndan Sert Tepki

Giriş Tarihi: 15.4.2015 20:48 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 01:13
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’yi sözde soykırımı tanımaya çağıran tasarıyı kabul etmesine sert tepki göstererek, “Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine engel çıkarmakla tanınan Avrupa Parlamentosu, daha önce de denediği gibi, 1915 olayları konusunda yeniden tarih yazmaya heveslenmiştir” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine engel çıkarmakla tanınan AP’nin daha önce de denediği gibi, 1915 olayları konusunda yeniden tarih yazmaya heveslendiği kaydedildi.
Açıklamada, bu hevesin Türk karşıtı Ermeni propagandasının klişelerinin harfiyen tekrarlandığı, 15 Nisan 2015 tarihli gülünç bir karar metniyle sonuçlandırıldığı ifade edildi.
Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği kararla, zamanında uluslararası hukukla bağdaşmaz şekilde ve yetki alanını aşarak yapmış olduğu hatayı tekrarladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. AB vatandaşlarının 2014’teki seçimlere yüzde 42 oranındaki katılımı, bu parlamentonun AB siyasi kültüründeki yerini zaten göstermektedir. Her bakımdan eşine az rastlanır ’tutarsızlıktaki’ bu metni, anılan kuruma, ileride hatırlamak istemeyeceği belgeler arasında yerini almak üzere aynen iade ediyoruz. AB’nin uzlaşı ve barış kültürü temelinde, demokrasi, insan hakları ve serbest piyasa ekonomisi gibi temel ilkeler bazında kurulduğunu, o metni kabul edenler herhalde anımsıyorlardır. Avrupa Parlamentosu’nda bugün kabul edilen karara destek veren siyasetçilere, Avrupa değerleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan; nefret, kin ve çatışma kültürüyle beslenenlerle kurdukları ortaklıkta başarılar diliyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olayları konusunda sergilediği bu selektif ve tek yanlı yaklaşımın, varoluş nedenini teşkil eden değerler hilafına, Türkiye’nin AB ile olan ilişkisine zarar verebileceği ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki meseleye çözüm getirmekten uzak kaldığı bir vakıadır.”
“Tabiatıyla, bu karar sadece bilgisizlik ve cehaletle açıklanamaz” denilen açıklamada, “Bunun arkasında, ne yazık ki, dinsel ve kültürel bağnazlık ile farklı görülen karşısındaki umursamazlık da yatmaktadır. Avrupa Parlamentosu Avrupa halkları arasında ortak bir geleceğin inşasına katkı yapmak istiyorsa, bunun farklı din ve kültürleri dışlayarak gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bilmelidir. 1915 olayları konusuna gelince; Türkiye’nin son yıllarda hafıza ödevini layıkıyla yerine getirdiği ortadadır. Ermenistan’ın da en kısa sürede böyle bir olgunluk düzeyine ulaşmasını umut ediyoruz. Avrupa Parlamentosu üyelerinin, 1915 meselesiyle ilgilenmeden önce, kendi tarihleriyle yüzleşmelerinde, özellikle Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı gibi insanlığın en korkunç felaketindeki rol ve sorumluluklarını hatırlamalarında yarar vardır” ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP’nin Sözde Soykırım Kararına Dışişleri Bakanlığı’ndan Sert Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN