Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hak-iş Ve Sudanlı Sendikacılar Eğitim Seminerinde Biraraya Geldi

Giriş Tarihi: 20.4.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 12:31
HAK-İŞ ile Sudan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (SWTUF), ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde eğitim seminerinde buluştu.
HAK-İŞ ile SWTUF üyeleri, ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde Emek Konukevi’nde düzenlenen eğitim seminerinde biraraya geldi. Eğitim programının açılış konuşmasını yapan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, SWTUF ve HAK-İŞ arasındaki ilişkilerin uzun bir geçmişe dayandığını belirterek, “Yeni dönem hem SWTUF hem de HAK-İŞ açısından çok daha yoğun karşılıklı işbirliğini daha da ileriye taşıyan bu işbirliğini sadece anlaşmalarda değil, bunu fiili duruma dönüştüren ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine vesile olacak yeni bir aşamayı başlatmış olduk. HAK-İŞ olarak sadece Sudan SWTUF ile değil, Afrika’daki pek çok ülkeyle bu anlaşmaları ve işbirliklerini devam ettirmekteyiz” diye konuştu.
“HAK-İŞ Afrika’yı özel olarak gündemine almıştır” diyen Arslan, şunları kaydetti:
“Afrika’nın Afrikalılara ait olduğunu ve emperyalist güçlerin Afrika’yı sömürmek için Afrika’da olmalarına rağmen bizler Afrika’nın Afrikalılara ait olduğunu ifade ederek Afrika’ya gitmek istiyoruz. Afrika’daki yaklaşık 30 civarındaki sendikayla Konfederasyonumuz ikili işbirliği anlaşmaları gerçekleştirmiştir. G-20’de de HAK-İŞ önemli bir rol üstlenmektedir. 2015 yılında Türkiye’de Antalya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nin L-20 ayağını oluşturan işçi kesimini temsilinde HAK-İŞ önemli bir rol üstlenmiş durumdadır. Dolayısıyla hem G-20 bünyesinde hem ITUK bünyesinde hem de bağımsız bölgesel işbirlikleri çerçevesinde HAK-İŞ bütün dünyadaki emek örgütleriyle yakın samimi yoğun işbirliklerini sürdürmektedir. Yeryüzünün bütün haksızlığa uğramışların yanında olmak mecburiyetindeyiz. O nedenle biz bu borcumuzu ödemek adına HAK-İŞ olarak büyük bir mücadelenin, çabanın içerisindeyiz. Hem bunu ülkemizde hem bölgemizde hem küremizdeki bu mazlumlarla dayanışma içerisinde olmak bizim sendikacılığımızın temel şartlarından birisidir.”
Darfur’un Türkiye’de ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Arslan, “Bölgede ciddi sorunların yaşandığı durumda dünyanın gözünü ve kulağını kapattığı Darfur’a yine kardeşiniz Türkiye el uzatmıştır. Orada olup bitenlere bizim hükümetimiz, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eşiyle birlikte Darfur’a gitmiş ve bütün dünyanın dikkatini Darfur’a çekmiştir. Darfur’un birlik bütünlük içerisinde Sudan’ın parçası olarak kalması konusunda da HAK-İŞ Türkiye üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacaktır” dedi.
“KÜRESEL BİR SENDİKAL İNŞAYI GERÇEKLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”
HAK-İŞ’in yeni dünyanın inşasında sendikal tecrübesini paylaşmak istediğini ifade eden Arslan, “Küresel bir sendikal inşayı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu yeni küresel sendikada bizim değerlerimiz, medeniyetimiz, inançlarımız, bizim medeniyetimiz olacak ama aynı zamanda bütün dünya insanını kucaklayacak, bütün dünyaya çözümler üretecek, evrensel hakları, evrensel değerleri de o sendikacılığın içine dahil etmemiz gerekiyor. Biz bu hedef için mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Arslan, HAK-İŞ’in başkanlığını bir kadına devretmekten mutluluk duyacağını ifade ederek, kadın elinin sendikalara değmesinin önemini anlattı.
“HAK-İŞ BU YIL MEMUR-SEN İLE BERABER 1 MAYIS’I KONYA’DA KUTLAYACAK”
Türkiye’de 1 Mayısların uzun süre bir kavga, kaos ve çatışma gününe dönüştürüldüğünü söyleyen Arslan, şöyle konuştu:
“Aslında 1 Mayıs’ın ruhunda özünde, 1 Mayıs’ın ortaya çıkışında emek hareketinin, birlik, dayanışma, mücadele günü olması gereken 1 Mayıs uzun süre Türkiye’de bir kısım ideolojik bir kısım siyasi malzeme yapılması nedeniyle Türkiye’de kaos ve çatışma gününe dönüştürüldü. HAK-İŞ 1 Mayıs’ı da aslına uygun şekilde kutlamanın, aslına uygun şekilde 1 Mayıs’ın kitlelere mal edilmesi konusunda da büyük bir çaba sarf ediyor. Bugünde bütün emekçilerin sorunları hem değişik platformlarda hem de meydanlarda yüksek sesle hükümetlere, işverenlere, dünyaya, kamuoyuna, çalışanlara sorunlarımızı arttırmak, taleplerimizi ortaya koymak, bunu yaparken de birlik dayanışma içerisinde bunları kamuoyuyla paylaşmak gereğine inandığımız halde bir kısım örgütler, belli alanlarda belli yerlerde 1 Mayıs’ı kutlama adına her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’de yeni bir kaosu, yeni bir çatışma anlayışını yerleştirmeye çalışıyorlar. HAK-İŞ bu yıl Memur-Sen ile beraber 1 Mayıs’ı Konya’da kutlayacağız. Aynı zamanda 81 ilde 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştireceğiz. Kutlamaların temeli barışçıl, çatışma ve kavga olmadan, TOMA’lar, biber gazları, polis copları olmadan barış türküleriyle, dayanışma türküleriyle, halaylarımızla, eğlencelerimizle, aynı zamanda sorunlarımızı da yüksek sesle ifade ettiğimiz 1 Mayısları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Onun için Türkiye’de her alanda olduğu gibi 1 Mayıs’ta da HAK-İŞ’in duruşu, bakışı, meseleleri ortaya koyuşu farklıdır.”
Sudan’dan gelen sendikacı heyet ve HAK-İŞ’e üye sendikaların yöneticileri ve uzmanların katılımıyla gerçekleşen eğitim programı 2 gün sürecek. Eğitim kapsamında ‘Toplu İş Hukuku’, ‘Toplu Sözleşme ve Müzakere Teknikleri’, ‘Yeni ve Etkin Sendikacılık İnşası’, ‘Endüstriyel İlişkiler’, ‘Sendikal Politikalar’, ‘Mesleki Eğitim, Kadın ve Sendikal Komiteler’ konularında sunumlar gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hak-iş Ve Sudanlı Sendikacılar Eğitim Seminerinde Biraraya Geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN