Sağlık Bakanlığından ‘Avrupa Aşı Haftası’ Açıklaması

Giriş Tarihi: 20.4.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 14:44
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de aşılama düzeyi ile aşı ile önlenebilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yok açtığı ölümlerin azaldığını bildirdi.
Sağlık Bakanlığı, 20-25 Nisan tarihleri arasındaki ‘Avrupa Aşı Haftası’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu yıl 10. kez düzenlenen Avrupa Aşı Haftası’nın teması, siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüdün yenilenmesine olan ihtiyacın öne çıkarılması olarak belirlenmiştir. 10. Avrupa Aşı Haftası 20- 25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde Avrupa Aşı Haftası etkinliklerinde ise öncelikle kızamık ve çocuk felci (polio) eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkin aşılanmasının artırılması çalışmaları yapılmaktadır. Ülkemizde 1981’den bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı ile aşı ile önlenebilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu program kapsamında tüm bebeklerimiz ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında aşılanmaktadır. Ülkemizde ileri yaş nüfusunun artması, erişkin bağışıklamasının önemini de artırmıştır. Erişkin bağışıklaması kapsamında yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, immun yetmezliği bulunanlar ve diğer risk gruplarındaki kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunması için çalışmalar yürütülmektedir” denildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Aşılamanın bireyi hastalıklardan ve hastalıkların yol açtığı sakatlık ve ölümden koruması gibi kişisel yararları yanında bir takım toplumsal yararları da bulunmaktadır. Aşı ile bağışıklanmış bireylerden oluşan toplumlar, hastalıkların yayılmasına karşı direnç göstermeleri toplumsal yararın en büyük göstergesidir. Toplumsal bağışıklık olarak adlandırılan bu etki ile aşı uygulanma yaşından küçük olan bebek ve çocuklar, immun yetmezliği olanlar, yaşlılar, aşı yapılamayan bireyler, aşı yapılmış ancak bağışıklık düzeyi azalmış bireyler de korunmuş olurlar. Ülkemizde yüksek aşılama düzeyi ile aşı ile önlenebilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yol açtığı ölümler azalmıştır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığından ‘Avrupa Aşı Haftası’ Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN