Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Çevre Durum Raporu Soer 2015 Tanıtım Toplantısı Düzenlenecek

Giriş Tarihi: 5.5.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:05
Türkiye’nin üyesi olduğu merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) tarafından hazırlanan ‘Avrupa’da Çevre-Durum ve Genel Görünüm 2015 (SOER 2015) Raporu’nun ülkemizdeki tanıtımı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve AÇA üst düzey yetkilerinin de katılımıyla 7 Mayıs 2015 tarihinde ’da gerçekleştirilecek.
Avrupa tanıtımı 3 Mart 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen rapor, AÇA tarafından Avrupa’da çevrenin nasıl ve neden değiştiğinin ve bu konuda neler yapılabileceğinin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla ve tüm üye ülkelerin katkılarıyla her beş yılda bir hazırlanıyor. Hazırlık çalışmalarında ülkemizin de katkı verdiği ve Avrupa’nın çevresel durumunun beş yıllık değerlendirmesini içeren Avrupa Çevre Durum Raporu’nda çevre konularında küresel, bölgesel ve ülke seviyelerinde değerlendirme ve verilerin yanı sıra ülkelerarası karşılaştırmalar da yer alıyor. AB’nin 7. Çevre Eylem Programı’nda döngüsel bir ekonomi ve dayanıklı ekosistemlere dayalı, düşük karbonlu bir toplum öngörülmekte ve bu taahhüdün yerine getirilebilmesi için aciliyetin daha fazla anlaşılması ve daha cesur eylemlerde bulunulması gerekmekte. Bu rapor (SOER 2015), söz konusu vizyon ve hedeflere ulaşılması yolunda bilgiye dayalı bir katkı sunmakta ve Avrupa’nın 2050 vizyonunu gerçekleştirmek için daha iddialı politikalar ihtiyacını vurgulamakta.
Bugün itibariyle AÇA “Avrupa’da Çevre-Durum ve Genel Görünüm 2015” başlığı altında iki adet rapora ve 87 bilgilendirmeye ulaşılabiliyor. Bunlar ’Sentez’ ve “Küresel Eğilimlerin Değerlendirmesi” raporları ile ulusal çevre durum raporlarına göre değerlendirilmiş 39 ülke, 25 Avrupa ve 3 bölgesel alt rapor ile 9 adet ülkelerarası karşılaştırmayı içeriyor. Söz konusu rapora http://www.eea.europa.eu/soer linkinden erişim sağlanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Çevre Durum Raporu Soer 2015 Tanıtım Toplantısı Düzenlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN