Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam:

Giriş Tarihi: 18.5.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 13:49
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kütahya’nın Emet ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğuna taciz iddiasıyla 18 kişinin tutuklandığı olaya ilişkin, internet aracılığıyla kurulmuş bir arkadaşlık sonucunda gelişen bir hadise olduğunu ve adli kovuşturmanın devam ettiğini belirterek, aileleri sosyal medya konusunda uyardı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği “Ailemle Huzurluyum 81 İl 81 Aile” projesinin onur belgesi dağıtım törenine katıldı. Törende projeyle ilgili bilgi veren İslam, “Sık sık şöyle haberlerle karşılaşıyoruz; ‘Engelli aylıkları kesilecek. Engelli bakım aylıkları kesilecek. Hazırlanıyorlar 1 milyon kişinin maaşını kesecekler.’ Böyle bir planımız yok. Böyle bir tasavvurumuz yok. Böyle bir hayalimiz yok. Aklımızın ucundan dahi geçmedi. Böyle bir şey yapmayacağız. Bizden başkalarının böyle bir planı varsa onlarda hiçbir zaman iktidar olamayacaklar ve bunu gerçekleştiremeyecekler” şeklinde konuştu.
“REHABİLİTASYON SÜRECİNDE ŞUANDA. ADLİ KOVUŞTURMA DA DEVAM EDİYOR”
Program sonrası gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan İslam, bir gazetecinin Kütahya’nın Emet ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 18 kişinin tutuklanmasıyla ilgili sorduğu soruya “Konu bize intikal ettirildiğinde bir inceleme başlattık. Çocuğumuz ailesinin yanında düzgün bir aile. Bir sorun yok gibi duruyor olay zamanında. Fakat bu internet aracılığıyla kurulmuş bir arkadaşlık sonucunda gelişen bir hadise gibi duruyor. Savcılığa intikal ettikten ve olayla ilgili resmi soruşturma başladıktan ve bizde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, çocuğumuzu aldık. Rehabilitasyon sürecinde şuanda. Adli kovuşturmada devam ediyor” yanıtını verdi.
“ÇOCUKLARIMIZIN ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYA MECRALARI ÜZERİNDEN KURDUKLARI DOSTLUKLARA LÜTFEN DİKKAT EDİN”
Bu olayı vesile bilerek ailelerden bir ricada bulunmak istediğini kaydeden İslam, şunları söyledi:
“Çocuklarımızın özellikle sosyal medya mecraları üzerinden kurdukları dostluklara lütfen dikkat edin. Çocuklarınız kimlerle arkadaş, kimlerle iletişim içerisinde bu sizin kontrolünüz içerisinde olsun. Kontrol derken çocukları sıkıp, bezdirmekten bahsetmiyorum. Sadece bilin onlarla ilgili olayları. Kimlerle iletişim içerisinde kimlerle arkadaşlık kuruyor, çocuklarınızın arkadaşlarını tanışın. Onların hayatlarıyla ilgili detayları kendilerinden öğrenmeye çalışın. Çocuklarınızla dostluk kurun, bu tür boşluklar oluşturmayın çocukların hayatlarında. Çok daha erken bilinse önlenebilir bir hadise olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü ailede çok büyük bir sorun yok bizim gözlemlediğimiz kadarıyla. Şuanda adli süreç devam ediyor. Adli süreci bizde sizin bildiğiniz kadarını biliyoruz. Çocuk şuanda bizim kontrolümüzde onu söyleyebilirim. Rehabilitasyon süreciyle biz ilgileniyoruz.”
“BİRÇOK REHABİLİTASYON MERKEZİMİZ, YAŞLI VE ENGELLİ BAKIM EVİMİZ YATILI KURUMLARIMIZ GÜNDÜZLÜ HİZMETLERİ DE VERMEYE BAŞLADILAR”
Engelli ve yaşlılar için kreş modelli bakım merkezleriyle ilgili bilgi isteyen gazetecilere ise Bakan İslam, “Yeni bir programımız. Yaşlı ve engellilerimizin gündüz aileleri meşgulken bakılabilecekleri gündüzlü kuruluşlar oluşturuyoruz. Hem aileleri rahatlatacak hem de yaşlı ve engellileri rahatlatacak bir program olacak. Engellisiyle beraber, yaşlısıyla beraber yaşamak isteyen ama tüm gün boyunca çalışan ailelerinde çok işine geleceğini düşünüyoruz. Kreş benzeri diyoruz ama bu sadece bir tarif. Tıpkı çocuğumuzu sabah işe giderken kreşe bıraktığımız gibi engellimizi ve yaşlımızı da bu gündüz bakım evlerine bırakabiliriz. Akşam dönüşte onları alabiliriz. Birlikte hayatımıza devam edebiliriz diye düşündüğümüz bir çözüm modeli. Yavaş yavaş kurulamaya başladık. Birden bire bütün Türkiye’de demiyoruz. Şuanda yatılı bakım merkezlerimizin birçoğunda böyle üniteler açtık. Şimdilik oralarda yapıyoruz ama zaman içerisinde bu evleri çoğaltacağız. Birçok rehabilitasyon merkezimiz, yaşlı ve engelli bakım evimiz yatılı kurumlarımız gündüzlü hizmetleri de vermeye başladılar. Belediyelerde birlikte çalışacağız. Pek çok ilimiz var ayrıca kurduğumuz 5 tane de bu tür merkezimiz var. Trabzon’da olduğunu hatırlıyorum. Uygun olan bütün rehabilitasyon merkezlerimize bu hizmet başlatmaları talimatını verdik. Teker teker onları başlatıyorlar” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN