Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleşik Krallık Milli Günü Ve Kraliçe 2. Elizabeth’in Doğmu Günü Kutlandı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Birleşik Krallık Milli Günü olarak kutlanan Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in doğum günü dolayısıyla İngiltere’nin Büyükelçiliği’nde bir resepsiyon düzenlendi.
İngiltere Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyona Avrupa Biriliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, yabancı misyon şefleri katıldı. Büyükelçi Richard Moore ve eşi, konukları kapıda karşıladı. Resepsiyon Türk ve İngiltere Milli Marşları’nın çalınmasıyla başladı.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, seçimlerden çıkıldığına dikkat çekerek, “Adil olmayan ve tabanı olmayan bir çok soru işareti ortaya çıktı. 54 milyon seçmenin 19 milyonu AK Parti’ye oy vererek, birinci seçti. Şimdi sıra halkın mesajını okumakta, koalisyon hükümeti kurmak veya yeni bir seçim yapmak. Türkiye, son 12 yılda politik ve ekonomik olarak istikrarlı bir ülke olduğu ispat etti. Dünyanın türbülans zamanında Türkiye’nin istikrarını koruması çok önemlidir”diye konuştu.
Türkiye-Avrupa birliği ilişkilerinin önemli olduğunu vurgulayan Bozkır, “Türkiye Avrupa birliği ile hareket etmesi, dünyanın diğer yerlerine verilen bir mesajdır. Türkiye’nin bölgesinde bulunan ülkelere bir örnektir. Birleşik Krallık Türkiye’yi desteklemiştir” ifadelerini kullandı.
İki ülke arasındaki ticari ilişkilere dikkat çeken Bakan Bozkır, 15 milyar dolarlık ticaret hacminin olduğunu belirterek, İngiltere’den Türkiye’nin 7 milyar dolar yatırım aldığını ifade etti.
Moore ise konuşmasının başında, İngiltere Milli Marşı’nın özel yapım olarak daha uzun çalındığını kaydetti. Moore, Majestelerinin 89. doğum gününü kutlamak ve Silahlı Kuvvetler’e saygılarını sunmak için toplandıklarını söyleyerek, “Bu yılki partinin teması Britanya’nın yerli ürünleridir. Alice Harikalar Diyarında masalının yazılışının 150’nci yılı” ifadelerini kullandı.
Moore, şunları kaydetti:
“2015 yılı birleşik Krallık ve Türkiye için büyük bir yıl. Nisan ayında Çanakkale Savaşları’nda her iki taraftan da hayatını kaybedenleri andık. Duygusal anıların yaşandığı barış yanlısı törenlere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ev sahipliği ederken, Galler Prensi, Prens Harry, Dışişleri bakanı ve çok sayıda dünya lideri katıldı. Her iki ülkede önemli seçimler yapıldı. Dün modern demokrasinin kuruluş belgesi olan Manga Carta’nın imzalanışının 800. yıl dönümüdür. Türkiye’nin Avrupa birliği’ne girme yolculuğu Manga Carta da yüceltilen özgürlüklerin teşvik edilmesi ve korunmasına yardım etti.”
Yapılan konuşmaların ardından Moore ve Bozkır, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in portresini birlikte açtılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşik Krallık Milli Günü Ve Kraliçe 2. Elizabeth’in Doğmu Günü Kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN