Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu:

Giriş Tarihi: 16.6.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son yıllarda çölleşme ve erozyonla mücadele konusunda büyük mesafe aldıklarını vurgulayarak, “Çölleşme ve erozyonu önlemeye yönelik yaptığımız çalışmalarla erozyonla taşınan toprak miktarını 500 milyon tondan 168 milyon tona düşürdük” diye konuştu.
Son yıllarda iklim değişikliğinin etkilerini bütün dünyada gözlemlendiğini ve insan faaliyetlerinin hızlandırıcı tesiriyle özellikle kurak, yarı-kurak alanlarda çölleşmenin arttığını belirten Veysel Eroğlu “Türkiye olarak çölleşme ve erozyonla mücadelenin öneminin farkında olarak çalışıyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte Türkiye’de 1970’li yıllarda 500 milyon ton olan yıllık erozyonla taşınan toprak miktarını 168 milyon tona indirdik” ifadelerini kullandı.
“SON 13 YILDA 3 MİLYAR 250 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”
Bu başarının kolay elde edilmediğinin altını çizen Eroğlu, “Bakanlık olarak büyük özveri gösterdik. Tabii kaynaklarımızı en hassas şekilde koruduk. Özellikle ağaçlandırma hususunda destan yazarak son 13 yılda 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Fidan üretimini katladık. Ağaçlandırma yapılabilecek ne kadar alan varsa karayolu kenarlarından tutunda okul bahçelerine, mezarlıklara, cami bahçelerine kadar her yeri ağaçlandırdık” dedi.
“TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”
Bu problemin sadece tek bir ülkenin meselesi olmadığını ve bu konuyla uluslararası mecrada kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini belirten Bakan Eroğlu, “Bu kapsamda 1994 tarihinde 17 Haziran günü Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir. FAO raporlarına göre ise 2050 yılına kadar 1,9 milyar hektar arazinin bozulacağı, çölleşeceği tahmin edilmektedir. Bu yüzden topraklarımıza sahip çıkmak zorundayız ve bunu topyekün hep beraber yapmalıyız. Unutmayalım ki sadece bir Dünya var” diye konuştu.
“ORMANLARI KALKINMANIN LOKOMOTİFİ HALİNE GETİRECEĞİZ”
Son 13 yılda 3 milyar 250 milyon fidan dikerek ağaçlandırma hususunda Dünya’da orman varlığını artıran nadir ülkeler arasına girdiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Ağaçlandırma alanında şimdi de yeni eylem planlarını hayata geçiriyoruz. 2019 yılına kadar ceviz, badem, yabanıl meyveli türler, trüf ormanı, salep ve sakız eylem planları gibi toplam 27 adet eylem planı tamamlayacağız. Bu eylem planları ile köylümüze yeni gelir kapıları oluşturarak ormanları kalkınmanın lokomotifi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.
FİDAN ÜRETİMİ 5 KATINA ÇIKARILDI
Fidan üretimini 5 katına çıkardıklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Erozyonla ve çölleşme ile mücadele lafla olmuyor. 1992-2002 dönemi yıllık ortalama 75 milyon adet fidan üretilirken biz 2014 yılında 337 milyon adet fidan ürettik. Ülkemiz fidancılığının geliştirilmesi için büyük öneme haiz Sakarya Fidan ve Süs Bitkileri Borsasını kurduk” diye konuştu.
“TÜRKİYE EROZYONLA MÜCADELEDE DÜNYA LİDERİDİR”
Erozyonla mücadeleye verdikleri önemin gereği 2011 yılında Bakanlık bünyesinde Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünü kurduklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye erozyonla mücadelede Dünya lideridir. Bu mücadele çerçevesinde son 12 yılda 694.000 hektar alanda erozyon kontrol çalışması yaptık. Ayrıca yeni eylem planlarını uygulamaya koyduk. Erozyonla Mücadele Eylem Planı ile 14 milyon dekar alanda çalışma yapacağız. Yukarı Havza Sel Kontrolü Eylem Planı ile 227 yukarı sel havzasında çalışma yapacağız. Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile de 400 baraj ve gölette çalışma yapılacak.”
ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE İÇİN TOPLUMUN HER FERDİNE GÖREV DÜŞÜYOR
Çölleşme ile mücadele için toplumun her ferdine görev düştüğünü vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Vatandaşlarımız ağaçlandırma çalışmalarına gerekli desteği vermeliler ve tarım alanlarının yok olmaması için tekniğe uygun sulama ve zirai faaliyetlerde bulunmaları gerektiğini unutmamalılar” diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN