Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BTK Başkanvekili Sayan’dan Kritik Uyarı

Giriş Tarihi: 19.6.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 14:02
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanvekili Dr. Ömer Fatih Sayan, Üniversitesi tarafından düzenlenen “Mobil dünyada çocukların ve gençlerin güvenliği” sempozyumunun açılış konuşmasını gerçekleştirdi.
BTK Başkanvekili Sayan, konuşmasında Türkiye’de 3G abone sayısı ise 59 milyonu aşarken 2003 yılında sadece 20 bin civarında olan internet abone sayısı ise 49 milyona ulaştığını belirtti.
SANAL İLETİŞİM BAŞLADI
Sayan “Özellikle akıllı telefonların hayatımızda yer edinmesi ile birlikte evde, otobüste, pastahanede ve okulda insanlarımız ve özellikle gençlerimiz kafalarını akıllı telefonlarından kaldıramaz hale geldi. Ailede, işyerinde ve okulda başta olmak üzere sosyal hayatta “face to face” yani yüz yüze iletişim yerine sanal iletişim hakim olmaya başladı”dedi.
KİMLİK BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAYIN
Sayan, çocuk ve gençlere internet konusunda uyarılarda bulunarak şunları söyledi:
“Ben burada çocuklara gençlere bazı küçük ama önemli tavsiyelerde bulunmak istiyorum. İnternette geçirdiğin süreleri kontrol etmelisin. Hayat sadece İnternetten ibaret değildir. Arkadaşlarınla beraber gerçek hayatta da eğlenebilirsin. Tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin. Sosyal paylaşım sitelerinde kesinlikle tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. İnternet ortamında tanıştığın bir yabancıyla gerçek hayatta buluşmamalısın. Gerçekten tanışmak istediğin biri olursa yanında mutlaka aile bireylerinden bir yetişkin olmalı ve buluşmak için kalabalık yerleri tercih etmelisin.Bildiğiniz gibi sosyal paylaşım siteleri günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geldi. Özellikle gençlerimizi sosyal paylaşım sitelerinde birçok tuzakların beklediğini ve birçok insanımızın bu tuzaklara düştüğünü görüyoruz. Sosyal ağlar arkadaşlarımızla bizlere sürekli temas halinde olabileceğimiz, beğendiklerimizi paylaşabileceğimiz bir ortam sunuyor. Fakat sosyal ağlar kişisel bilgilerinizi, paylaşımlarınızı, arkadaşlarınızı herkesin görebileceği ortamlardır. Sosyal ağlarda kişisel bilgileri,telefon numarası veya ev ve okul adreslerinin paylaşılmaması konusunda uyarılarda bulunmak istiyorum.”
2 MİLYON GÜVENLİ İNTERNET SEÇTİ
Sayan, BTK olarak TİB aracılığıyla, toplumda bilişim şuurunun oluşturulması ve internetin güvenli, etkin ve bilinçli kullanımını sağlamak amacıyla “Güvenliweb” adında bir bilinçlendirme sitesinin hazırlandığını hatırlattı. Sayan, “Ayrıca, çocuk ve gençlerimizin internet güvenliğini sağlamak amacıyla, 2011 yılında Kurumumuzca, Güvenli İnternet Hizmeti başlatılmıştır. Bugün, 2 milyona yaklaşan internet abonesi ve yaklaşık 8 milyon internet kullanıcısı ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti kullanmaktadır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sanal alemin zararlarından korumak bakımından güvenli internet hizmetinin güçlendirilerek yaygınlaştırılması ve daha çok abone tarafından kullanılır hale gelmesi büyük önem taşımaktadır” ifadesini kullandı.
GÜVENLİ İNTERNET MERKEZİ KURULMALI
Sayan şunları kaydetti:
“Ailelerin başta çocuk ve gençlerinin internet davranışlarıyla ilgili yaşadıkları sorunları aktarabileceği ve çözüm arayabileceği bir “Güvenli İnternet Merkezi”ne ihtiyaç vardır. İlgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde ülkemizde acilen böyle bir merkezin tesis edilmesi gerekmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BTK Başkanvekili Sayan’dan Kritik Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN