Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Oyunları’nda 3x3 Basketbolda Türkiye Rüzgarı Esecek

Giriş Tarihi: 21.6.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:44
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de devam eden 1. Avrupa Oyunları’nda mevcut spor dalları arasında dünyanın ilgiyle takip ettiği yeni branşlar da yer alıyor. Hızla yayılan 3x3 basketbolda, 1. Avrupa Oyunları’nda Türkiye adına hem kadınlar hem de erkeklerde iddialı.
3x3 basketbolun dünyada yaygınlaştırılması adına önemli çalışmalar yürüten Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) oyunu olimpik branş haline getirmeyi hedefliyor. Bakü’de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları’nda 20 Haziran’dan itibaren başlayacak 3x3 basketbolda ülkemizi kadın ve erkek milli takımlarımız madalya hedefiyle mücadele edecek.
MİLLİ TAKIM KAPTANLARI BAKÜ’DE MADALYA HEDEFLİYOR
Azerbaycan’da düzenlenen 1. Avrupa Oyunları’nda mücadele edecek Türkiye 3x3 Basketbol Milli Takımı kaptanları ise Bakü’den madalyayla dönmeyi hedefliyor. Kadın Milli Takım kaptanı antrenörü Duygu Fırat, oyunlarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerini belirterek, “Geçen sene Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale yükselmiştik. Bu yıl Avrupa Oyunları’nda bu başarının üstüne koyarak yukarılarda yer almak istiyoruz. Rakiplerimizi de tanıyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor” dedi.
Erkek Milli Takım kaptanı Hasan Aksoyak ise, “Çok önemli bir organizasyonda ülkemizi temsil edecek olmanın gururunu yaşıyoruz. Tecrübeli bir ekibiz ve sahaya çıkıp en iyisini yapacağız. Zorlu rakiplerimiz olsa da üst sıraları zorlayacak güçteyiz” şeklinde konuştu.
“3X3 BASKETBOL SOKAK BASKETBOLUNUN DAHA MODERN HALİ”
Oyunun ana hatları ve FIBA’nın hedefleri hakkında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi internet sitesine değerlendirmelerde bulunan 3x3 Milli Takımlar idarecisi Serdar Çelik, “FIBA’nın hedefi 7’den 70’e herkesin 3x3 basketboluna katılımını sağlamak ve bu dalı olimpik bir branş haline getirebilmek. Aslında Bakü’de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları’nda da 3x3 basketbolun olması, FIBA’nın doğru yolda olduğunun en büyük göstergesi” diye konuştu.
3x3 basketbolu, “Yıllardır var olan sokak basketbolunun daha modern hali” olarak niteleyen Çelik, “3x3 basketbolu oynamak gerçekten çok kolay. Genel anlamda çok da fazla teknik donanıma ihtiyaç duyulmayan ve her yaşa hitap edebilen büyük bir organizasyondan bahsedebiliriz” dedi.
“ANTRENÖRÜN OLMAYIŞI OYUNDAKİ EN ÖNEMLİ FARK OLARAK GÖSTERİLEBİLİR”
FIBA’nın 3x3 basketbolda Avrupa ve dünya şampiyonaları düzenlediğini kaydeden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“FIBA, kurduğu online sistem ile 3x3 müsabakalarının tüm dünyada rahatlıkla organize edilmesine imkan tanıyor ve bu sisteme kayıt olan kişiler dünyanın neresinde olursa olsun turnuvalara katılabiliyor. Katıldığı turnuvalardan da puan alarak dünya sıralamalarına girebiliyor. Bu oyunda yavaşlama gibi bir şansınız yok. Hızlı oynanıyor, beşe beş basketbola göre kurallarda da bazı farklılıklar var tabi. Hücum süresi 12 saniye, maç süresi 10 dakika, 10 dakika dolmadan 21 sayı yapan maçı kazanıyor. Oyunda 3 sayı yerine 2 sayılık basketler geçerli oluyor. Antrenörün olmayışı ise oyundaki en önemli fark olarak gösterilebilir.”
“3X3 TÜRKİYE’DE HIZLA YAYGINLAŞIYOR”
Oyunun Türkiye’de hızla yaygınlaştığını ifade eden 3x3 Milli Takımlar İdarecisi Mana Tokatlı ise, TBF bünyesinde yürütülen çalışmalar neticesinde oyunla ilgili 2013 yılından itibaren resmi etkinlikler yürütüldüğünü söyledi. TBF’nin organize ettiği 3x3 Türkiye Turu’na İstanbul’dan Hakkari’ye kadar binlerce kişinin katıldığını belirten Tokatlı, ”Bu turun sonunda da Büyük Erkekler kategorisinde Türkiye Finali düzenleyeceğiz. Türkiye finali şampiyonu da FIBA’nın organize ettiği World Tour elemelerine katılarak ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak” şeklinde konuştu.
3x3 Erkek ve Kadın Milli Takımlarının ilk defa geçen yıl kurulduğunu söyleyen Tokatlı, “Erkek Milli takımımız 2014 yılında Dünya Şampiyonasına katılmayı başardı. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda 3x3 Avrupa Şampiyonası’na katılım hakkı elde ettik. Şampiyonada kadınlarda çeyrek final oynama başarısı gösterdik” dedi.
“TÜRKİYE, 3X3 BASKETBOLDA EN FAZLA SPORCUSU OLAN ÜLKE”
Basketbolun ülkemizde tabana yayılması anlamında 3x3 basketbola büyük önem verdiklerini kaydeden Tokatlı, “Dünyanın birçok noktasında 3x3 etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Türkiye olarak 3x3’de en fazla sporcusu olan ülkelerin başında geliyoruz. Bu büyük ilginin gelecek yıllarda da artarak devam edeceğine inanıyorum” açıklamalarında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Oyunları’nda 3x3 Basketbolda Türkiye Rüzgarı Esecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN