Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Zeytinyağı Fiyatlarına İlişkin Açıklama

Giriş Tarihi: 24.6.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 11:01
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarındaki artışın temel sebebinin dünya üretimindeki daralmaya bağlı fiyat artışları yanında önceki sezondan stok devrinin minimum olması, ayrıca fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticilerin ve toptancıların piyasaya ürün arz etmemesi olduğunu açıkladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, basında yer alan “zeytinyağı fiyatlarının yüksekliğine” ilişkin haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Dünya zeytinyağı üretimi ortalama 3 milyon ton seviyelerinde olup, İspanya, 1,5 milyon tonluk üretimi ile dünya zeytinyağı üretiminde lider konumundadır. İkinci büyük üretici ülke olan İtalya ise 650 bin ton zeytinyağı üretimi gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile İspanya ve İtalya, dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştirmektedir. Ancak son iki sezonda İspanya ve İtalya’da kuraklık ve zeytin bahçelerinde görülen hastalıklar nedeniyle rekoltede düşüşler yaşanmıştır. İspanya’da rekolte 750 bin ton seviyelerinde, İtalya’da ise 350 bin ton seviyelerinde gerçekleşmiştir. 2014-15 yılı dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 23 civarı düşüşle 2,3 milyon ton gerçekleşmesi beklenmektedir” denildi.
2012/2013 sezonunda İspanya’da yaşanan kuraklık nedeniyle dünya zeytinyağı arzının azaldığı, buna bağlı olarak da Türkiye’nin yaklaşık 92 bin ton zeytinyağı ihracatı ile son yılların en yüksek seviyesinde ihracat gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada, "Normalde ülkemiz zeytinyağı ihracatı 15-20 bin ton civarındadır. Ülkemiz tarafından yapılan 92 bin ton ihracat sonucu 2014-15 sezonuna minimum stok ile girilmiştir. Ülkemiz zeytinyağı üretimi 190 bin ton iken, tüketim yaklaşık 150 bin ton civarındadır. Dolayısı ile üretim kaynaklı bir arz talep sorunu yaşanmamaktadır. Ülkemiz zeytinyağı fiyatlarındaki artışın temel sebebi dünya üretimindeki daralmaya bağlı fiyat artışları yanında, önceki sezondan stok devrinin minimum olması, ayrıca fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticiler ve toptancıların piyasaya ürün arz etmemesidir “ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Zeytinyağı Fiyatlarına İlişkin Açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN