TİKA’dan Sırbistan Zraçak Fiziksel Ve Zihinsel Engelli Bakım Merkezi’ne Destek

Giriş Tarihi: 1.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
TİKA’dan Sırbistan Zraçak Fiziksel Ve Zihinsel Engelli Bakım Merkezi’ne Destek
Sırbistan’da başkent Belgrad’a 135 kilometre uzaklıktaki Çaçak şehrinde bulunan Zraçak Çocuk, Genç ve Yetişkinler İçin Gündüz Bakım Merkezi’nde Sensör ve Hidromasaj odaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile hizmete açıldı.
TİKA Sırbistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Belgrad’a 135 kilometre uzaklıktaki Çaçak şehrinde bulunan Zraçak Çocuk, Genç ve Yetişkinler İçin Gündüz Bakım Merkezi’nde Sensör ve Hidromasaj odaları TİKA desteği ile hizmete girdi. Merkez, farklı bölgelerden gelen 70 çocuk ve yetişkin zihinsel ve fiziksel engelliye hizmet veriyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törende açıklamalarda bulunan Zraçak Gündüz Bakım Merkezi Müdiresi Angelina Mandiç, bakım merkezinin bölgedeki en önemli gündüz bakım merkezi olması nedeniyle sadece Çaçak’dan değil çevre şehirlerden de hasta kabul ettiğini belirterek, özellikle sensör ve hidromasaj gibi tedavi yöntemlerinin kullanılması ile daha hızlı ve daha etkili sonuçların elde edilebileceğini ifade etti. Bu çerçevede TİKA tarafından oluşturulan odalar ile merkezin çok önemli bir eksikliğinin giderildiğini de ifade eden Mandiç, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.
TİKA tarafından destek sağlanan merkezde engelli kişilere beslenme, barınma imkanlarının yanı sıra yeteneklerini artırıcı ve hayatlarını idame ettirici eğitim ve öğretim hizmetleri de veriliyor. 100 kişilik kapasitesi ile Sırbistan’ın en büyük gündüz bakım merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyan Gündüz Bakım Merkezi, engelli kişilerin çevreye uyumunu kolaylaştırırken aynı zamanda ailelerin bakım yükünü azaltıyor.
Bünyesinde bulunan spor salonu, bakım, müzik ve çalışma oda ve atölyeleri ile merkeze gelen engelli kişilerin günlük bakımı yapılarak rehabilitasyonu hedefleniyor. TİKA desteği ile oluşturulan sensör odası ile hastaların ses, koku ve ışığa karşı tepkilerinin ölçülmesi ve gerekli tanı işlemleri ile rehabilitasyonlarının yönlendirilmesi hedeflenirken, fiziksel problemleri olan hastalara ise hidromasaj odasında kurulan küvet sistemleri ile su masajı tedavisi uygulanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA’dan Sırbistan Zraçak Fiziksel Ve Zihinsel Engelli Bakım Merkezi’ne Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN