İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine İş Deneyimi Ve Para Kazanma İmkanı

Giriş Tarihi: 3.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 14:24
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü ve Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanı Dr. Nusret Yazıcı, üniversite öğrencilerinin bulundukları illerde işbaşı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanabileceklerini ve bunun karşılığında da aylık bin TL gelir elde edebileceklerini açıkladı.
İŞKUR’dan yapılan açıklamada, en az 2 sigortalı çalışanı bulunan iş yerlerinde uygulanan ve işverene hiçbir maliyeti olmayan programa katılacak 15 yaşını tamamlamış işsizler ve üniversite öğrencilerinin bir meslekle ilgili deneyim kazanırken hem de günlük 38,48 TL olmak üzere aylık net asgari ücret düzeyinde bin TL gelir elde edebildiği kaydedildi. İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı yaptığı açıklamada, “Öğrenciler Türkiye’nin her yerinde ya kendileri çalışacakları iş yerlerini bulabilirler ya da kendilerine en yakın İŞKUR birimlerine gelerek bizden yardım alabilirler. Gençlerimiz hem para kazanacaklar hem de bir meslekte deneyim kazanarak mezuniyet sonrasında daha kolay iş bulabileceklerdir. Zira artık neredeyse bütün işletmeler işe alımlarında öğrencilik süresince iş deneyimi kazanıp kazanmadığına bakıyorlar. Programın süresini işveren ve katılımcı kendisi belirliyor. İster 3 ay, ister 15 gün. Yeter ki gencimiz o işin nasıl yapıldığını bu süre içinde öğrenebilsin. Program sonunda kendilerine işbaşı eğitim programına katılım sertifikası veriyoruz. Bu şekilde mezun olduklarında bu iş tecrübesini de kanıtlamış olacaklardır” ifadesini kullandı.
Yazıcı ayrıca, “Bu programı özellikle genç işsizliğin azaltılması bakımından önemsiyoruz. Bu önemin bir göstergesi olarak günlük ödenen miktarı Nisan ayında 25 TL’den 36,5 TL’ye ve Temmuz ayı başı itibari ile de net asgari ücret seviyesine çıkararak 38,48 TL yaptık. Ayrıca işverenlerimiz bu programa katılan kişileri istihdam ederlerse de imalat sektöründe 42, diğer sektörlerde 30 ay boyunca işveren sigorta primlerini biz ödüyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine İş Deneyimi Ve Para Kazanma İmkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN