Bakan Çelik: “Doğu Türkistan’daki Baskı Son Bulmalı”

Giriş Tarihi: 4.7.2015 18:38 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı bakının asla kabul edilemeyeceğini belirterek, “İnsan hakları ihlaline göz yumulamaz. Doğu Türkistan’daki baskı son bulmalıdır. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan’daki baskıya tepki gösteren bazı vatandaşlarımızın tepkilerini asla ülkemizde misafirimiz olan Çinli ziyaretçilere yöneltmemesi gerekir” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı asla kabul edilemeyeceğini ve insan hakları ihlaline göz yumulamayacağını söyledi.
Doğu Türkistan halkının barışçıl hayat tarzını ziyaretleri sırasında gördüklerini sözlerine ekleyen Çelik, “Ziyaret etme fırsatı bulduğumuz kardeş Doğu Türkistan halkının barışçı hayat tarzını görmüştük. ‘Tek Çin’ politikasına hepimiz saygılıyız. Ama bu Doğu Türkistan’da insan hakları ihlallerine mazeret olamaz. Doğu Türkistan’daki baskı son bulmalıdır. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan’daki baskıya tepki gösteren bazı vatandaşlarımızın tepkilerini asla ülkemizde misafirimiz olan Çinli ziyaretçilere yönetememesi gerekir” dedi.
Çinli ziyaretçilerin misafir olduğunu ve Türkiye’de misafirperverlik ve saygıyla ağırlanacağını kaydeden Çelik, “Çin resmi makamlarına gösterilen tepki asla ve asla Çinli ziyaretçilere dönük bir tacizin mazereti olamaz. Al bayrak ve gök bayrak bir kalbin iki yarısıdır. Ve tam bugün başta Çin halkı olmak üzere her halka barışla, kardeşlikle, dostlukla selam verme günüdür. Doğu Türkistan asla yalnız değildir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çelik: “Doğu Türkistan’daki Baskı Son Bulmalı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN