Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi’nden Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Uyarısı

Giriş Tarihi: 6.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi, ‘kulaktan kulağa’ filmi ile çocuklara yönelik cinsel istismarlara dikkat çekti.
Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi’nden yapılan açıklamada, örnekleri hafızalarda da capcanlı duran ve her gün yenisi ile karşılaşılan çocuğun cinsel istismarına dair bilmemenin, bilip de görmezden gelmenin ve “Rızası Varmış” hükümlerinin ne anlama geldiğinin daha iyi anlaşılması için “Kulaktan Kulağa” filminin hazırlandığı belirtilerek, “Anayasa, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk Koruma Kanunu uyarınca 18 yaşın altındaki her birey çocuktur. Yine Anayasa’nın 41. Madde 2. 3. fıkraları uyarınca; “Her çocuk korunma ve bakımdan yararlanma hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirler alır’ ” denildi.
SON İKİ YILA AİT CİNSEL İSTİSMAR RAPORU
Adalet Bakanlığı 2013 verilerine göre cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarla ilgili davaların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlendiğine dikkat çekilerek, Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkûmiyet alanların yüzde 61’i, suçu çocuklara karşı işlemiştir. (İnsan ticareti, fuhuşa zorlama suçları hariç toplam 42.780 davadaki sayı) Adalet Bakanlığı 2014 yılı verilerine göre Adli Tıp Kurumu’na her ay yaklaşık 650 cinsel istismar mağduru çocuk gönderilmektedir” ifadesi kullanıldı.
ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARI
Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi tarafından yapılan ve 2002-2013 yılları arasındaki 11 yılı kapsayan “Çocuğun Cinsel İstismarı” tarama çalışması ile ilgili ise şu bilgilere yer verildi:
“Türkiye’de çocuk istismarı ve sömürüsü ile ilgili güvenilir ve güncel bilgi yok denecek kadar azdır. Özellikle çocuk pornografisi, çocuk ticareti ya da çocuk fuhuşu ile ilgili yeterli sayıda bilimsel çalışmaya ulaşılamamıştır.
Araştırmalar kapsamında cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşlarına bakıldığında; ’yüzde 30’unun 2-5 yaş, yüzde 40’ının 6-10 yaş, yüzde 30’unun 11-17 yaş grubunda olduğu görülmektedir. İstismarcıların yüzde 96’sı erkek, yüzde 75’i de çocuğun ve/veya ailenin tanıdığı birisidir. Cinsel istismarın kız çocuklarında 2-3 kat fazla görüldüğünün ortaya konduğu bir araştırmaya göre; failler yüzde 77 olasılıkla aile, yüzde 11 diğer akrabalar, yüzde 5 bakımla ilgisi olmayan kişiler, yüzde 2 çocuğun bakımı ile ilgilenen diğer kişiler olmaktadır.’ Cinsel İstismara maruz kalan erkek çocukların yaşadıkları travmatik olayı daha çok gizleme eğiliminde olduğu da akılda tutulmalıdır."
Çocuk istismarı konusunda çalışmalara devam eden Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi uzmanlarının “Çocuğun Cinsel İstismarı” vakalarının yalnızca yüzde 10’unun ortaya çıktığını ve bunların buzdağının görünen kısmı olduğunu; çocuk istismarı hakkında daha çok farkındalığa ve önleyici tedbirlere gerek duyulduğunun hatırlatıldığı kaydedildi.
“Kulaktan Kulağa” Filmine ise bit.ly/kulaktankulaga linkinden ulaşıbilineceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi’nden Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN