Memur-sen’den Manisa’da Mevsimlik İşçilerin Yaptığı Kazaya İlişkin Açıklama

Giriş Tarihi: 6.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
Memur-Sen, Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde asma yaprağı toplamaya giden işçileri taşıyan kamyonet ile TIR’ın çarpışması sonucu 15 tarım işçisinin hayatını kaybetmesi üzerine yaptığı açıklamada, mevsimlik işçilerin yol güvenliklerinin sağlanması gerektiğini bildirdi.
Memur-Sen’den yapılan açıklamada, “Manisa Gölmarmara’da asma yaprağı toplamaya giden işçileri taşıyan açık kasa kamyonet ile Tır’ın çarpışması sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet; ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Mevsimlik işçiliğin çalışma şartlarının insani koşullara uygun hale getirilmesi için bir çalışma yapılması zaruridir. Özellikle; ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, iş ve sosyal güvenlik koşulları iyileştirilmelidir. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat koşullarını bütünsel ve çok boyutlu bir bakış açısıyla belirlenmeli, sorunların çözümü için derhal adım atılmalıdır” denildi.
“Göç mevsiminde mevsimlik gezici tarım işçilerinin ikametgâhlarından çalışacakları yerlere ve tarladan konaklama mahalline ulaşımları esnasında yol güvenlikleri sağlanmalıdır” ifadesinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“İl/ilçe giriş ve çıkışlarında, trafik denetimleri arttırılmalı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin taşındığı otobüs ve minibüslerin yetki belgeleri ile zorunlu sigortalarının bulunup bulunmadığı, araçların trafiğe uygun olup olmadığı, taşıma (yük ve yolcu) kapasitesinin üzerine çıkılıp çıkılmadığı, sürücülerin araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları çıkış yaptıkları illerden başlamak üzere, güzergâh üzerinde titizlikle kontrol edilmesi sağlanmalıdır. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin yeterli, güvenli ve sağlıklı konaklama alanlarında barınmaları da sağlanmalıdır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur-sen’den Manisa’da Mevsimlik İşçilerin Yaptığı Kazaya İlişkin Açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN