Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Giriş Tarihi: 8.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 9.7.2015 08:57
Dışişleri Bakanlığı, Dünya Miras Komitesi’nin (DMK) 2016 yılında gerçekleştireceği 40’ıncı toplantısına Türkiye’nin ev sahipliği yapacağını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dünya Miras Komitesi’nin 28 Haziran-8 Temmuz 2015 tarihleri arasında Bonn’da düzenlediği 39’uncu toplantısında 2016 yılında gerçekleştirilecek 40’ıncı toplantıya Türkiye’nin ev sahipliği yapmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Bugün Komite başkanlığının Türkiye’ye geçtiği ve 40’ıncı DMK Başkanı olarak Büyükelçi Gürcan Türkoğlu’nun belirlendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
“UNESCO’nun kültür alanındaki temel sözleşmelerinden olan 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme’nin uygulanmasından sorumlu Dünya Miras Komitesi, tüm insanlığın ortak mirası kabul edilen, üstün evrensel değere sahip kültürel ve doğal varlıkları tanıtmak, toplumlarda söz konusu mirasa sahip çıkma bilincini oluşturmak ve çeşitli nedenlerle tahrip olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gereken önlemleri almakla görevlidir. Komite, bu çerçevede UNESCO’yu ve 1972 Sözleşmesi’ni uluslararası kamuoyu nezdinde görünür kılan, ülkemizden de 15 alanın kayıtlı olduğu Dünya Miras Listesi’ne ilişkin çalışmaları da yönetmektedir. Komite’nin 40. toplantısının 10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmesi öngörülmektedir. Yüzyıllara yayılan tarihi birikimi ve çok kültürlü yapısıyla özel bir kimliğe sahip İstanbul şehri, dünya mirasını gelecek nesillere aktaran ve kültürlerarası diyaloğu teşvik eden UNESCO’nun savunduğu insanlık değerleri açısından ideal bir ev sahibi olacaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN