İsmail Koncuk’tan Rotasyon Açıklaması

Giriş Tarihi: 8.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aynı eğitim kurumunda 15 yılını dolduran öğretmenlere uygulayacağı rotasyonla ilgili, "Rotasyondan etkilenecek öğretmen sayısı 13 bin ise bu toplam öğretmen sayısının yüzde 1.5’i, 5 bin 700 ise yüzde 0.6’sı yapar. Bu rotasyonun hiç kimseyi mutlu edeceğini düşünmüyorum" dedi.
Koncuk, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından rotasyondan etkilenecek öğretmenlerin oranını açıkladı. Rotasyondan bu yıl etkilenecek öğretmen sayısının "bir rivayete göre 13 bin, bir rivayete göre ise 5 bin 700" olduğunu belirten Koncuk, "Öğretmen sayısı 13 bin ise bu toplam öğretmen sayısının yüzde 1.5’i, 5 bin 700 ise yüzde 0.6’sı yapar. Bu rotasyonun hiç kimseyi mutlu edeceğini düşünmüyorum" dedi.
Öğretmenlerin yüzde 1,5’i ya da yüzde 0,6’sının ilçe grupları içerisinde yer değiştirmesinin son derece anlamsız ve faydasız olduğuna dikkat çeken Koncuk, şunları kaydetti:
"Oranların bu kadar az olması, öğretmenlerin kızgınlığının da bu kadar az olması anlamına gelmemektedir. Neden mi? Hala anlamayanlara sözüm yok. Meseleye ilke bazında bakıyoruz. Öğretmenlerin yüzde 1.5’ine ya da yüzde 0.6’sına yer değiştireceksiniz diye yüz binlercesini kızdırdığınızı anlamadınız. Bu oranlar, öğretmenlerin çoğunlukla yer değiştirdiğini göstermektedir. Kararı verenler bir bardak suda fırtına kopmasına sebep olmuştur. Rotasyon kararını verenlere tavsiyemiz bu anlamsız, esasen destekleyenleri dahi memnun etmeyecek rotasyonu tekrar gözden geçirmeleridir. Çünkü rotasyonla öğretmenlerin kendi iradelerinde olan yer değiştirme hakkı ellerinden alınmıştır. Bu anlamda rotasyon bir hak gaspıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmail Koncuk’tan Rotasyon Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN