Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA’dan Kabil’de 500 Yetim Çocuğa İftar

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:59
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil’de Tahye Maskan Yetimhanesi’nde kalan 500 yetim çocuk için iftar programı düzenlendi.
TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetimler ve sorunları üzerine çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak amacıyla Kabil’de Tahye Maskan Yetimhanesi’nde kalan 500 yetim çocuğa iftar verildi. Etkinliğe; Afganistan Çalışma, Sosyal, Şehitler ve Özürlüler Bakanı Nasrin Oryahil, Afganistan Hac, İrşad ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, Afganistan Yetimhaneler Başkanı Abdullah Haşimi ve TİKA Koordinatörlük çalışanları, Bakanlık yetkilileri ve çok sayıda üst düzey yönetici ve basın mensubu katıldı.
Bu kapsamda, Kabil Tahye Maskan Yetimhanesindeki 500 yetim çocuğa Afganistan Çalışma ve Sosyal Bakanı, Hac ve Evkaf Bakanı ve beraberindeki yüksek düzeyli görevliler Türk yemeklerinin servisini yaptı.
İftar yemeğini takiben Çalışma Bakanı Nesrin Oryahil, Hac ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani ve TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin öğrenciler ile sohbet ederek yetimhanenin sorunlarını çocukların dilinden dinledi.
Çalışma Bakanı Nesrin Oryahil, TİKA tarafından düzenlenen bu etkinliğe dördüncü kez katıldığını, yetim çocuklara kendi eliyle yemek dağıtmanın kendisi için büyük bir onur olduğuna dikkat çekerek, Afganistan’ın gündemine yetimlerin problemlerinin girdiğini ve bu çalışmalara TİKA ile birlikte devam edeceklerini ifade etti.
Hac ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, savaş ve iç kargaşadan dolayı yetim kalan çocukların sayısının ortalama olarak diğer ülkelerden Afganistan’da daha fazla olduğuna inandığını söyleyerek, toplumun geleceği için yetimlerin hayata hazırlanması ve iyi şartlar altında yetişmelerinin sağlanması için herkesin işbirliği içinde çalışması gerektiğine inandığını kaydetti.
TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ise bu programla beraber altı bakan ve yirmi milletvekilinin ve çok sayıda bakan yardımcısı ile üst düzey görevlinin bu etkinliğe katıldığını, başından sonuna kadar yemek servisi yaptıklarını belirterek, amaçlarının Bakanlar Kurulunun bütün üyelerinin bu programa katılımının sağlanması olduğunu bildirdi.
Öğrenciler onuruna düzenlenen ve Afganistan’ın siyaset, bürokrasi ve medya dünyasından önde gelen isimlerini bir araya getiren bu yemek sırasında benzeri faaliyetlerin tekrarlanılması arzusu dile getirildi. Yemeğin ardından çocuklara Kuran-ı Kerim hediye edildi ve birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA’dan Kabil’de 500 Yetim Çocuğa İftar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN