Palandöken: “İran’a Ambargonun Kaldırılması Bölge Esnafına Yarar Sağlar”

Giriş Tarihi: 15.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
(İHA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İran ile batılı devletler arasında varılan anlaşma ile ambargonun kademeli olarak kalkacak olmasının başta Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin ekonomisini hareketlendireceğini belirtti.
İran ile batılı devletler arasında varılan anlaşma ile ambargonun kademeli olarak kalkacak olmasının başta Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin ekonomisini hareketlendireceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu ülkeye yönelik ekonomik ambargonun kaldırılacak olması ile 402 milyar dolarlık İran ekonomisi dışa açılacak. Geçen yıl 3,8 milyar dolarlık ihracat, 9,8 milyar dolarlık da ithalat yapılmış. Bu iki ülkenin ticari potansiyelinin çok altında bir rakam. Türk-İran ilişkilerinin gelişeceği yeni dönemde ticaret rakamları ve yatırımları bir anda artıracak, ekonomimiz canlanacaktır. Başta sınır illerimiz olmak üzere ülkemizin perakende sektörünü hareketlendirecektir. Daha sonra inşaat ve turizm sektörü gibi pek çok sektöre de fırsatların doğacağı açıktır” dedi.
İran pazarında iş yapan kamyonların ambargoyla beraber kızağa çekildiğini ve zor duruma düştüğünü söyleyen Palandöken, “Ülkemizdeki motorlu araçların yüzde 4,1 ini oluşturan kamyon sayısı 792 bin 451 adete ulaştı. Irak ve Suriye’deki karışıklıklar nedeniyle düşen nakliyat nedeniyle binlerce kamyon takoza çekilmiş ya da evin avlusunda yatıyordu. İran pazarının canlanmasıyla yeniden kamyoncu esnafına iş kapısı açılacaktır. Sınır ticareti açısından bu anlaşmanın önemine baktığımızda, güney sınırlarımızda sınır ticaretinin de son dönemde iyice düşmesi bölge ekonomisini çok kötü etkilemekteydi. İran ile önümüzdeki aylarda sınır ticaretimizin canlanmaya başlayacak olması doğu sınırlarımızdaki başta Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Van, illeri ile nakliyenin yılacağı güzergah illerinden Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop gibi 10’larca illerimizde yöre insanının ve esnafının hayatına olumlu katkı yapacaktır. Alışveriş turizminde de ortalamanın üzerinde harcama yapan ve geçen yıl ülkemize gelen 1 milyon 595 bin İranlı turistin de sayısının artması beklenmektedir. Böylece Irak ve Suriye pazarından doğan kayıplarımız İranlı dostlarımızın gelmesiyle bir nebze telafi edilebilecektir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palandöken: “İran’a Ambargonun Kaldırılması Bölge Esnafına Yarar Sağlar”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN