Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÖK’ten Danıştay 8. Dairesi’nin Kararına İlişkin Açıklama

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay 8. Dairesi’nin kararının bir taraftan yükseköğretimde kaliteye verilen önemi göz ardı etmediğini gösterirken, diğer taraftan tercihlerin tamamlanacağı bu günlerde kaotik bir ortamın oluşmasına da geçit vermediğini bildirdi.
YÖK’ten yapılan açıklamada, kamuoyu tarafından da yakından takip edildiği üzere “yeni YÖK” yönetimi olarak yükseköğretimde kalite çıtasını yükseltmek maksadıyla başlatılan çalışmalar kapsamında tıp ve hukuk programlarına giriş için yeni bir düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, bu programlar için ilgili puan türündeki sıralamada asgari alt sınır konulduğu vurgulandı. Başta hukuk ve tıp olmak üzere bütün akademi camiası tarafından da tasvip ve takdir gören bu kararlarının yine bilindiği gibi yargıya taşındığı ve yürütmeyi durdurma amacıyla dava açıldığı belirtilen açıklamada, "Danıştay 8. Dairesi tarafından davaya ilişkin karar açıklanmış ve yürütmeyi durdurma talebi reddedilmiştir. Danıştay 8. Dairesi bu kararı ile bir taraftan yükseköğretimde kaliteye verilen önemi göz ardı etmediğini gösterirken, diğer taraftan tercihlerin tamamlanacağı bu günlerde kaotik bir ortamın oluşmasına da geçit vermemiştir" denildi.
"Elbette idarenin kararları yargı denetimine açıktır ve öyle de olmalıdır. Bu konuda da bu şekilde bir süreç yaşanmıştır" denilen açıklama şöyle devam etti:
"Bu vesile ile ifade etmek isteriz ki yükseköğretimde keyfiyet ve kalite konusunda aldığımız bu ve benzeri kararlarda birinci önceliğimiz kamu yararıdır. Yükseköğretimde kalite konusundaki hassasiyetimizi ve kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz. Şeffaf bir süreç içinde aldığımız ve aynı istikamette alacağımız diğer kararlarımızla yükseköğretimde yakın dönemde hissedilebilir bir iyileşme gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK’ten Danıştay 8. Dairesi’nin Kararına İlişkin Açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN