Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları (3)

Giriş Tarihi: 16.7.2015 07:58 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 08:23
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Amaç, kesinlikle seçim barajını düşürmek. Her halükarda kurulacak bir hükümetle, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda da değişiklik yapılmasını gerekli görüyoruz” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV’de yayınlanan bir programda, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin “HDP ile ortaklık ihtimali var mı” şeklindeki sorusuna, “Bizim alacağımız karar siyasi bir karardır, ama HDP’nin alacağı karar stratejik bir karardır. HDP açısından stratejik; yol ayrımı kararıdır. HDP’nin bunu netleştirmesi lazım. Ben şunu sordum: ‘Seçimde oyunuzu ikiye katladınız, başarı da kazandığınızı düşünüyorsunuz; oyunuz bizim üçte birimiz olmakla birlikte. Ama bunu kalaşnikoflarla kutlamak gerekir mi? Bunu silah sesleriyle kutlamak gerekir mi? Bir şenlik içerisinde kutlayamazlar mıydı? Biz ona müdahale edebilirdik, tereddütte etmezdik ama o zaman sanki AK Parti HDP’nin barajı aşmasına tahammül edemedi de müdahale etti denirdi. Net bir tavır alın. Kimin evinde silah varsa teslim etsin. Türkiye de ‘artık silahsız bir dönem başlıyor’ desin. 2013 Mayısı’nda verilen söz yerine getirilsin” cevabını verdi.
“AMAÇ SEÇİM BARAJINI DÜŞÜRMEK”
Başbakan Davutoğlu, seçim barajının yüzde 10’un altına çekilmesiyle ilgili, “Bir hükümet ortaklığı olacaksa partilerin istişareleri ile yapılmalıdır. 5 olur, 7 olur ama bu bütün partiler birlikte yaparsa sonuç verir. Amaç, kesinlikle seçim barajını düşürmek. Her halükarda kurulacak bir hükümetle, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda da değişiklik yapılmasını gerekli görüyoruz” ifadelerini kullandı.
“CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI, HÜKÜMET ORTAKLIĞININ BİR PARÇASI DEĞİLDİR”
Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin “CHP ile yapacağınız görüşmelerde, Cumhurbaşkanı’nın Anayasal sınırlar içerisinde kalması talebi gelirse masaya, bunun sonucu ne olacak” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:
“Her şeyi hak ettiği yere koymak gerekir; adalet budur. Doğru yere ve hak ettiği şekilde koymak. Hükümet bir yürütme erkidir, Cumhurbaşkanlığı bir makamdır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi dışında önce kurumu doğru bir yere oturtalım. Birilerinde var olan, hiç vazgeçilmeyen Erdoğan karşıtlığının bir kenara bırakılması gerekir. Benim sistemi işletmekten kastım bu. Böyle bir psikolojiyle tavır alanlar, onlar Anayasal çizgilerin dışına çıkıyorlar. Cumhurbaşkanlığı makamı, hükümet ortaklığının bir parçası değildir. Bir Anayasa reformu yapacaksak oturup konuşuruz ama var olan sistemi işleteceksek, var olan sistemde Cumhurbaşkanlığı’nın meşruiyetini tartışmaya açtırmam ben. O makam orada meşru olmasaydı, ben burada olmazdım. Neden olmazdın; çünkü görevi o veriyor. O makamı yok sayarak yürüyebilir misiniz? Ben o zaman kendi içimde çelişkiye düşmez miyim? Bir makam sana hükümet kurma görevi veriyor, muhatabınız da o makamın meşruiyetini tartışıyor; o andan itibaren benim için o tartışma biter. Çünkü o anda benim meşruiyetim tartışılır. O andan itibaren sohbet, Kılıçdaroğlu-Davutoğlu çay sohbetine döner.” (OED-
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları (3)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN