Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna Çapında Düzenlenen Türkçe Makale Yarışmasına Destek

Giriş Tarihi: 23.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine Ukrayna çapında 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler arasında makale yarışması gerçekleştirildi.
Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine Ukrayna çapında 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler arasında makale yarışması TİKA desteğiyle gerçekleştirildi. 2014 yılı Kasım ayından 2015 yılı Mart ayına kadar devam eden söz konusu yarışma kapsamında jürinin dikkatine “Medeniyetlerin Kavşağındaki Çiçek İstanbul” ve “Kırım Tatar Halkının Trajik Kaderi” konularında 200’den fazla makale sunuldu. Çatışmaların devam ettiği Donetsk ve Lugansk Bölgeleri ile Kırım Özerk Cumhuriyetinden de katılım oldu.
Makale yarışması ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Müdürü Grigoriy Semenyuk, üniversitenin fiziki altyapılarının TİKA sayesinde iyileştirildiği ve Türkoloji Bölümü bünyesinde kurulan Kırım Tatar Kültür Merkezinde de yakın bir zamanda yine TİKA desteğiyle tadilat ve tefrişat çalışmalarına başlanacağını dile getirdi.
Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise genç neslin tarihe sahip çıktığı ve başka kültürlere karşı merak duyduğunu görmekten memnuniyetini paylaşarak, Türkiye ile Ukrayna arasında mevcut dostane ilişkiler ve Kiev Milli Taras Şevçenko üniversitesiyle işbirliğine atfedilen dikkat hakkında konuştu.
Türkoloji Bölüm Başkanı Vekili İrina Pokrovskaya da makale yarışması katılımcılarını kutladı. Açılış konuşmalarının ardından başlayan tören kapsamında dereceye girenler TİKA tarafından temin edilen tablet, cep telefonu ve e-kitap ile ödüllendirilmiş olup, dereceye girememesine rağmen kaliteli makale yazanlar da hediyelik tişört ve bardaklarla teşvik edildi. Ayrıca TİKA’nın desteğiyle bastırılan makale derlemeleri ve sertifikalar tüm katılımcılara sunuldu.
Ödül töreni, Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü öğrencileri tarafından verilen konser ile renklendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna Çapında Düzenlenen Türkçe Makale Yarışmasına Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN