Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Anatolıa: Home Of Eternıty” Sergisi Brüksel’de

Giriş Tarihi: 5.10.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 12:54
(İHA) – Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türkiye’nin konuk ülke olarak katılacağı Europalia Uluslararası Sanat Festivali’nde 255 eser, “Anatolia: Home of Eternity” sergisi ile ziyaretçilerle buluşacak.
Belçika Kralının ve kraliyet ailesinin himayesinde Europalia tarafından 1969 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen ve her seferinde bir başka ülkenin konuk ülke olarak tanıtıldığı Europalia Uluslararası Sanat Festivali’ne bu yıl konuk ülke olarak Türkiye katılacak. Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak festival kapsamında 2’si özel, 27’si Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı toplam 29 müzeden seçilen 255 eser, “Anatolia: Home of Eternity” sergisi ile ziyaretçilerle buluşacak. Brüksel’deki The Center for Fine Arts’da (Palais des Beaux-Arts) düzenlenecek sergi, 7 Ekim 2015-17 Ocak 2016 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
"Anatolia: Home of Eternity" sergisi, bugüne kadar yapılan en önemli arkeolojik keşiflerden biri olarak da nitelendirilen Göbeklitepe’den başlayarak Türkiye coğrafyasında varlık gösteren tüm kültürlerin bir sentezi olma özelliğini taşımakta. Sergide, ziyaretçilerin Anadolu’da 12 bin yıl boyunca yaşayan uygarlıkların birbirlerine aktardıkları bilgi ile deneyimi ve kısmen günümüze kadar ulaşan kültler ile ritüelleri belirli bir kurgu dâhilinde izlemeleri ve algılamaları amaçlanmakta. Böylece insanlık tarihinin geçmişine ışık tutan Anadolu uygarlıklarının gelişimi ve coğrafi sınır gözetmeksizin toplumların birbirleriyle etkileşimi kavranarak, esasen tüm insanlığın tek bir aile olduğu gerçeği evrensel barış adına bir kez daha hatırlanmış olacak. Bu sergide Prehistorik dönemden başlayarak Hitit, Urartu, Frig, Yunan, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kainat-doğa-tanrı-insan ilişkilerini vurgulayan, ritüellerde kullanılan objeler, klasik döneme ait steller, kabartma ve heykeller ile dini festivalleri anlatan kabartmalar, hac konulu eserler, Kur’an mahfazaları, kandiller, el yazmaları, halılar, çiniler, takılar, kaftan ve tılsımlı gömlekler ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Anatolıa: Home Of Eternıty” Sergisi Brüksel’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN