Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesk Genel Başkanı Palandöken:

Giriş Tarihi: 18.10.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 11:34
Tesk Genel Başkanı Palandöken:
Yeni nesil yazarkasa kullanılması zorunluluğunun 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Uygulama 1 Ocak 2017 tarihine kadar ertelenmelidir” dedi.
Yazar kasa kullanan yaklaşık 2 milyon işyerinde en az 1 buçuk milyon yazarkasa ve POS cihazının 2 ay içinde değişmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, “Yeni nesil yazarkasaların fiyatları Bin 400 TL ile 5 Bin TL arasında değişiyor. Bu da 2 ay içinde toplamda en az 2 Buçuk milyar liralık bir bedel ödeneceğini gösteriyor. Bir bu kadar değerli olan eski yazar kasalar ise kullanım olanağı kalmadığı için hurdaya ayrılacak. Dolayısıyla esnaf bu değişime henüz hazır değil” şeklinde konuştu.
“FİYATLAR DOLARLA BİRLİKTE YÜKSELDİ”
Ekonomideki belirsizlikler ve terör olayları nedeniyle esnafın kepenk kapattığını, yatırım yapacak gücünün olmadığını da dile getiren Palandöken, “FED’in faiz artırma beklentisi dolar kurunu çok yükseltti. Tüm elektronik ürünlerin fiyatı da döviz kuruna bağlı olarak yükseliyor. 1 buçuk milyon yazar kasanın değişimi için şartlar hiç uygun değil. Piyasada esnafımız iş yapamaz durumda. Bu nedenle yeni nesil yazar kasa kullanımının zorunluluğu bir yıl ertelenmeli” ifadelerine yer verdi.
“ESKİ YAZARKASALAR İKİNCİ EL FİYATI İLE GERİ ALINMALI”
Eski yazarkasaların hurdaya ayrılmasının ekonomi için büyük bir kayıp olacağını dile getiren Palandöken, “Eski yazarkasalar, vergi ve yazarkasa sistemini yeni oturtmaya başlayan ülkelere ikinci el fiyatı ile ihraç edilmelidir. Bu şekilde yazarkasasını değiştiren esnafa az da olsa bir kazanç sağlanır” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesk Genel Başkanı Palandöken:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN