Palandöken: “Tesk’in Prestij Projesi İle 23 Bin 250 Esnaf Ve Sanatkarın Uyum Yeteneği Geliştirilecek”

Giriş Tarihi: 19.10.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 10:34
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Avrupa Birliği’nin katılım öncesi mali yardımı kapsamında konfederasyonlarının yararlanıcısı olduğu kısa adı ADAPTESK olan “Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Operasyonu” kapsamında 23 bin 250 esnaf ve sanatkarın uyum yeteneğinin geliştirileceğini söyledi.
AB’nin katılım öncesi mali yardım aracı IPA’nın 4. bileşeni olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG-OP) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek ADAPTESK Operasyonu’nun , Bursa, Erzurum, Gaziantep, Manisa, Mersin, Ordu ve Şanlıurfa illerinde yürütüleceği belirtildi. TESK Genel Başkanı Palandöken, proje süresinin 23 ay ve bütçesinin ise yaklaşık 7 milyon euro olduğunu belirtti. 8 ilde toplam 23 bin 250 esnaf ve sanatkâra ulaşmayı hedeflediklerini belirten Palandöken, esnaf ve sanatkârların hizmet aldığı eğitim ve danışmanlık merkezleri aracılığı ile insan kaynaklarının desteklenmesi ve iş hayatında, istihdamda yarattıkları kapasitenin arttırılmasına yönelik bir model kurmayı amaçladıklarını, esnaf ve sanatkâr için politikaların oluşturulmasına rehberlik edecek Strateji Belgesi’nin de hazırlanacağını söyledi. Palandöken, “Esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşlarının üyelerine sundukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin çeşitlendirilmesini, ihtiyaç odaklı olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Böylece 8 pilot ilimiz başta olmak üzere esnaf ve sanatkârların kendileri ve yanlarında çalışanlara yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerini onların ihtiyaçlarına göre belirleyerek yeni bir model geliştireceğiz. Bu yeni modelimiz ülkemizin ekonomik gücünün önemli bölümünü oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızın başta ekonomik krizler ve küreselleşme karşısında daha güçlü bir yapıya kavuşmalarını sağlayacak, gerek AB süreci ve gerek gelişen dünyaya uyum yeteneklerini artıracaktır” dedi.
“PROJE 23 AY SÜRELİ VE 7 MİLYON EURO BÜTÇELİ”
Uzman bir kadroyla çalıştıklarını belirten Palandöken, “Projemiz hem teşkilatımız, hem de üyelerimiz yönünden müjdeli bir haberdir. 23 ay sonunda hedefimiz daha iyi bir hizmet kalitesine ulaşmış eğitim ve danışmanlık merkezi modelinin oluşturulmasının yanı sıra, mesleki bilgi ve yetenek seviyelerinin arttığı 23 bin 250 esnaf ve sanatkâra ulaşmaktadır. Operasyon kapsamında 8 ilde biri bilgisayar destekli olmak üzere 3’er eğitim sınıfı kuruldu. Ayrıca Ordu ve Şanlıurfa illerinde mutfak sektöründe, Gaziantep’te ahşap sektöründe ve Mersin’de tekstil sektöründe eğitimler verilecek” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palandöken: “Tesk’in Prestij Projesi İle 23 Bin 250 Esnaf Ve Sanatkarın Uyum Yeteneği Geliştirilecek”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN