“Soğuksu: Bozkırdaki Orman” Filminin Çekimleri Tamamlandı

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 11:27
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Soğuksu Milli Parkı’nı tanıtan “Soğuksu: Bozkırdaki Orman” adlı filmin çekimlerini tamamladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, filmde milli parkın çarpıcı öyküsünün yer aldığını belirterek, “Çekilen bu tanıtım filmi ile çocuklar ve gençlerin milli parklardan doğru biçimde faydalanmalarını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Şubat ve Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve çekimlerine yöre halkının da katıldığı “Soğuksu: Bozkırdaki Orman” adlı filmde parkın yabanıl doğası görüntülendi. Arazinin yapısını ve ormanları çarpıcı biçimde görüntüleyen hava çekimlerinin yanı sıra ormanın farklı noktalarına yerleştirilen video kapanlarla milli parkta yaşayan vaşak, ayı, kurt, tavşan, domuz, tilki ve çakal türlerinin görüntüleri doğal ortamında kaydedildi. Ayrıca parkın simgesi olan 3 metre kanat açıklığına sahip kara akbaba ve yuvadaki yavrunun görüntüleri de çekildi. Çekimlerde özel tele objektifler, kamuflaj çadırlar ve özel çekim donanımları kullanıldı. Kara akbabaları ve gizemli kedi vaşağın yuvası olarak bilinen Soğuksu Milli Parkı’nın tanıtım filminde video kapanlarla çekilen vaşak görüntülerinde bugüne kadar Türkiye’de hiç kayıt altına alınmamış nadir davranışlar tespit edildi.
’nın bu kadar yakınındaki bir ormanda çekilen görüntüler filme ayrı bir önem katarken, milli parktaki bisiklet turu, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, yaban hayatı fotoğrafçılığı ve doğa eğitimleri gibi insan etkinliklerinin de yer aldığı filmde ayrıca yöredeki çocuklara fosil ağaçları ve doğanın güzellikleri anlatılıyor. İngilizce seslendirmeli versiyonu da yapılan film ile Soğuksu Milli Parkı’nın yurt dışı tanıtımının yapılması hedefleniyor. Çekimlerine yöre halkının da katıldığı film, genç kuşakların ve çocukların milli parklardan doğru biçimde yararlanması konusunda bir farkındalık oluşturulmasına katkı sağlayacak. Soğuksu Milli Parkı’nın çarpıcı öyküsünün anlatıldığı filme adresinden http://bit.ly/1WOBTAT ulaşılabiliyor.
TANITIM FİLMİ SOSYAL MEDYADA YAKLAŞIK 1,1 MİLYON KEZ İZLENDİ
Filmin televizyon, eğitim çalışmaları ve sosyal medya için 5 dakika olarak hazırlandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu film ile Soğuksu Milli Parkı’na artık başka bir gözle bakılacak. Hazırlanan bu tanıtım filmi milli parkın özelliklerini ve doğasını olduğu gibi yansıtabilmek için Full HD ve 4K formatlarında çekildi. Gençlerimize ve çocuklarımıza milli parktan nasıl faydalanmaları gerektiğini anlatması açısından çok önemli bulduğum bu proje sosyal medyada da geniş yankı bularak, yaklaşık 1,1 milyon kere izlendi” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Soğuksu: Bozkırdaki Orman” Filminin Çekimleri Tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN