Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fettah Tamince’den Antalya İçin Tartışılacak Benzetme

Giriş Tarihi: 19.2.2015 12:38
Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, yılbaşı öncesi eleştirdiği kentin süsleme çalışmalarından yine dert yandı. Tamince, kente gelen misafirlerinin olumsuzlukları görünce üçüncü dünya ülkesi algısına kapıldığını söyledi. Özgecan cinayetiyle ilgili görüşlerini de aktaran Tamince, cinayeti duyduğunda duyunca tüylerinin ürperdiğini ve en korkunç korku filmlerinde bile böyle bir vahşeti görmediğini kaydetti.
Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) her hafta iş adamları ile bir araya gelerek düzenlediği kahvaltı programının bu haftaki konuğu Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince oldu. Tamince’nin Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin (UAÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa UAÜ Rektörü Cihat Göktepe, Antalyaspor Kulüp Başkanı ve DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer ile iş adamları katıldı.
KORKU FİLMİ BENZETMESİ
Toplantıda iş adamlarına seslenen Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürüldükten sonra yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölüm haberini aldığı günden bu yana ıstırap çektiğini söyledi. Yaşanan olayın faillerinin en ağır ceza almasının gerektiğini de belirten Tamince, “Hunharca katledilmiş sevgili kardeşimiz Özgecan’ı rahmetle anıyorum. Bunu gerçekleştirenleri de lanetliyorum. İki kızı olan bir baba bir eş ve bir annenin evladı olarak adeta tüylerim diken diken oluyor” dedi.
Bu türeden vahşice olayların yaşanmaması için insanların içine Allah korkusunun aşılanması gerektiğini vurgulayan Tamince, Özgecan cinayetinin benzerine korku filmlerinde dahi rastlamadığını belirterek şöyle konuştu:
“Günlerdir düşünüyorum. Bunu toplum olarak nasıl sonlandırabiliriz. Seyredilen en korkunç korku filmlerinde bile böyle bir vahşete şeye şahit olmadık. Mersin’den sonra başka yerlerde de oldu aynı benzer olaylar. Ne yapabilirim diye kendime sormaya başladım. Burası bir eğitim kurumu ve bunların engellenmesi için neler yapılır. Şehir meydanlarında insanların asıldığı ülkeler de biliyoruz. Oralarda olmuyor mu benzer olaylar hala oluyor. İnsanlara Allah korkusunu aşılamamız lazım. Ancak böyle çözeriz. İnsanlığa karşı sorumluluklarımız var. İş yerlerimizde bu eğilimde olan insanları polisten önce biz tespit edip önlem alacağız. İşten çıkarmak çözüm değil onu eğitimle kazanmalıyız” dedi.
“ANTALYA’NIN SÜSLEME SORUNU BİTMEDİ”
Yılbaşından önce kentin süslenmediği yönünde açıklama yapan ve daha sonra kent merkezinde birçok yeri ışıklandırıp süsleyen Tamince, süsleme konusunda yine dert yandı. Kendisinden sonra işadamı arkadaşlarının da kentin süslemesi konusunda bir şeyler yapmasını beklediğini belirten Tamince, şöyle konuştu:
“Yılbaşından önce bir şey söyledim. Çok ses getirdi. Antalya’nın süslenmediğini söyledim ve gerekeni yaptım, kenti süsledik. Ama sonunda ne oldu Antalya’nın süsleme sorunu bitmedi. Diğer iş adamlarının da bir şeyler yapması lazım, benden sonra birilerinin yürümesini bekliyordum. İnşallah bundan sonraki bayramlarda daha iyi süsleriz” dedi.
“YABANCI MİSAFİRLER BURAYI ÜÇÜNCÜ DÜNYA ŞEHRİ OLARAK DÜŞÜNÜYOR”
Amerika’dan gelen misafirleriyle tesislerini ve Antalya’nın turizm bölgesi olan Belek’i gezdiklerini ifade eden Tamince, turizm bölgesindeki olumsuzlukları eleştirdi. Yolların ve binaların durumunun kötü olduğunu kaydeden Tamince, “Dün Amerikalı misafirlerim vardı. Onlarla hem tesislerimizi geziyoruz hem de bölgeyi inceliyorduk. Yıkılan dükkanlar, esnafın ve yolların durumu, binalar bakınca neden güzel değil diye düşünüyorsunuz. Antalya bir taraftan çok şanslı bir taraftan da çok şanssız bir yer. Şanslı çünkü 14 milyon turist geliyor. Şanssızlığı ise bizim uğraştığımız sorunları çözmüş ülkelerden insanlar geliyor. Geldiklerinde 3’üncü dünya ülkesi gibi düşünüyor burayı. İnşaat işleri yapıyorum. Her işe ’evet’ dememeye gayret ediyorum. Çünkü her işe ’evet’ deyince bir işi tam yapacakken birkaç işi yarım yarım yapmaya çalışıyoruz. O nedenle bir iş yapacaksak tam ve eksiksiz yapmamız lazım” dedi.
UAÜ Rektörü Göktepe, iş adamlarına üniversite hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı. Antalya’da dünyanın 70 ülkesinden öğrencilerinin bulunduğunu belirten Göktepe, akademik kadrodaki akademisyenlerin yabancı dil seviyelerine dikkat ettiklerini kaydetti. Öğrencilerin dil konusunda çok ileri seviyelerde olduğunu kaydeden Göktepe, “Öğrencilerimize ders verecek okutmanların eğitimini verecekleri dilin ana dillerinin olmasını tercih ediyoruz. Çince dersini bin Çinli, Almancayı ise bir Alman veriyor. Böylece aradaki dil sorununu daha kolay hallediyoruz” dedi.
Toplantının sonunda Antalyaspor Kulüp Başkanı ve DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer, Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’ye Döşemealtı kilimi hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fettah Tamince’den Antalya İçin Tartışılacak Benzetme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN