(Özel)

Giriş Tarihi: 19.2.2015 11:17
Antalya’da doğuştan mavi ışık hastası 3 aylık Poyaz bebek ihtiyacı olan fototrapi cihazının hediye edilmesiyle iyileşmeye başladı. Sarılık değeri düşen minik Poyraz bu defa emlakçı ve ev sahiplerinin engeline takıldı. Yaşadıkları evden taşınmak isteyen aileye bebeklerinin hastalığının bulaşıcı olması ihtimaliyle ev verilmiyor.
Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi’nde yaşayan Servet- Zeliha Ergün çiftinin 3 aylık bebekleri Poyraz, doğumundan 48 gün sonra 202 kişide görülen genetik ’Mavi Işık’ (Crigler Najar) hastalığına yakalandı. Markette çalışan baba Servet Ergün, bebeğini özel bir hastanede tedavi ettirdiği sırada 10 bin TL’lik fototerapi cihazının aynısını sanayide 550 TL’ye yaptırıp çocuğunu evinde tedavi etmeye başlamıştı. Olayın basına yansımasının ardından Antalya Eğitim Araştırma hastanesinde tedavi altına alınan Minik Poyraz, geçtiğimiz hafta taburcu edildi.
POYRAZ BEBEK ÜŞÜMESİN DİYE SABAHA KADAR NÖBET TUTUYORLAR
Poyraz’ın sarılık değerlerinin normale dönmesinin ardından tedavisine evde devam eden aile, Poyraz bebek üşümesin diye sabahlara kadar nöbet tutuyor. Gecekonduda kirada oturan aile 2 odalı evin tavanının açık olmasından ve pencerelerin aralarından hava almasından dert yandı. Baba Ergün, minik oğlunun baş ucundaki pencerenin boşluklarına bez parçaları sıkıştırıp rüzgarı engellemeye çalışsada içeride yanan sobaya rağmen evin içinin soğuk olduğunu kaydetti.
“EMLAKÇILAR VE EV SAHİPLERİ ÇOCUĞUM HASTA DİYE EV VERMİYOR”
Oturduğu evden taşınmak istediğini aksi takdirde Poyraz’ın bu defa soğuktan hasta olacağını belirten baba Ergün, ev kiralamak üzere görüştüğü kişilerden duydukları karşısında yıkıldığını söyledi. Ergün, emlakçılarla ve ev sahipleri ile görüştüğünde bebeğin hastalığının bulaşıcı olma ve sürekli ağlayıp komşuları rahatsız ihtimali nedeniyle kendisine ev vermediklerini ifade etti. Çaresiz kaldığını belirten Servet Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hediye edilen cihazın çok faydasını gördük. Sarılık değeri normal seviyelere geldi. Ancak geceleri çok soğuk oluyor. Poyraz’ımda çıplak bir şekilde bu cihazda durması lazım. Evimizin üzerinde tavan yok kenarları komple açık. Bir kere üşüttük Poyraz’ı, tekrar aynısı olur diye korkuyoruz. Ev aradım, emlakçılarla görüştüm. Çocuğumun rahatsızlığı nedeniyle vermek istemediler. Benim çocuğumun hastalığı bulaşıcı değil. Emlakçıda bana çocuğunun rahatsızlığından bahsedersen ev vermiyorlar dedi. Ev veren yok çaresiz kaldım” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN