Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Budak’a Sanayicilerden Destek

Giriş Tarihi: 21.2.2015 12:58
Budak’a Sanayicilerden Destek
Yaklaşık altı yıldır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Çetin Osman Budak için Antalya OSB Hizmet Binası’nda tören düzenlendi.
Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar, Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar’ın yanı sıra, Antalya Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin tamamına yakını katıldı.
Törende bir konuşma yapan Çetin Osman Budak siyasete adım atarken, ATSO Başkanlığı dışındaki görevlerinden istifa zorunluluğu olmamasına rağmen herkese olmak adına, yürüttüğü 15 görevin tümünden ayrıldığını söyledi. Siyasete girmesinde demokrasinin kalitesinin azalması ve Meclis’teki şiddet dilinin etkili olduğunu anlatan Budak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşanan son kavga görüntülerinin Türk toplumuna yakışmadığını vurguladı. Budak, "Meclis’teki bu görüntüler Türk toplumunun ahlak kurallarına, geleneksel tavrına hiçbir şekilde uymuyor" dedi. Siyasetteki şiddet dilinin ülkede şiddeti de körüklediğine dikkat çeken Budak, "Bu şiddet dili öncelikle kadınlarımızı katletme noktasına geldi, toplumu çığırından çıkardı. Ben bunu siyasi parti gözetmeksizin söylüyorum. En son Özgecan bir sembol oldu. Bundan sonra bu şiddet dili bu şekilde devam ederse, çok canlarımız da gidecek. Benim aslında siyasete girme nedenlerimden bir tanesi de buydu. Bu şiddet dilini önleyebildiğim kadar önleyeceğim, mücadele edebildiğim kadar mücadele edeceğim" ifadesini kullandı.
Türkiye’de ekonominin bir türlü gündeme gelmediğini belirten Budak, "Maalesef televizyonları açtığımız zaman karşımızda bağıran adamlar var, ekonomi çok fazla dile getirilmiyor, bütün sorunlarını ortaya koymama rağmen gücüm yetmedi. Eğer gücüm yeterse benim gündemimde ekonomi olacak, siyasete girdiğim takdirde, girdim şu anda artık siyasi tarafta görev alıyorum, rol alıyorum bundan sonra ekonomiyle ilgili gündem oluşturmaya çalışacağım" diye konuştu.
Türkiye’de sanayi yatırım teşviklerinin yarı yarıya azaldığını belirten Budak, buna karşın turizm yatırımlarının arttığını kaydetti. Antalya’nın turizm yatırımlarından aslan payını aldığını anlatan Budak, bu haliyle Antalya turizminin sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti. Budak, "İşte bir ülkede kriz oldu, şu anda devalüasyon yapıldı, iki pazara bağlamışsınız turizminizi, bir pazarda çıktı mı, turizminiz çökebilir" uyarısında bulundu.
İstihdamla ilgili rakamların da övünülecek düzeyde olmadığını belirten Budak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ekim ayına göre kasım ayında sanayi istihdamında 80 bin kişi işten çıkarılmış. Bunlar iyi göstergeler değil. Kriz var mı Türkiye’de? Rusya’daki bir kriz yok ama başka bir kriz var. Sosyal kriz var Türkiye’de. Ciddi sıkıntılar yaşanıyor sosyal anlamda. Bir kere demokrasi ile ilgili kaygılarım var. O yüzden ben siyasete giriyorum. Şu anki mevcut durumda demokrasi de çok kaliteli bir demokrasimiz olduğunu söyleyemem."
Amerikan şirketi Apple’nın değerinin, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’na eşit olduğunu anlatan Budak, "Sadece Apple’ın değeri 700 milyar doların üzerine çıkmış. İhracatımızın kilogram ortalaması 1.5 dolar. Çin’e ağırlıklı olarak maden ve mermer ihraç ediyoruz. 2.8 milyarlık ihracat yapıyoruz. Ama bir laptopun değeri, sizin bir blok mermerinize eşit. Teknoloji yatırımında yolumuz açılmamış. O yüzden Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde Teknoloji Merkezi kurmak için proje hazırladık. Bilim Kurulu oluşturuldu. İnşallah arkadaşlarımız bu projeyi önümüzdeki dönem hayata geçirecekler" dedi.
Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar da konuşmasında Çetin Osman Budak’ın her zaman tarafsız bir yöntem sergilediğini ve onun döneminde Organize Sanayi Bölgesi’nde büyük bir atılım yaşandığını kaydetti.
Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül de, Çetin Osman Budak’a hizmetleri anısına bir teşekkür plaketi verdi. Budak, OSB çalışanları ve sanayicilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Budak’a Sanayicilerden Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN