36 Yıllık Şenlik Bu Kez Antalya’da Dünya Çocuklarını Ağırlayacak

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
TRT 37. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 15-25 Nisan tarihleri arasında Antalya’da yapılacak. Şenliğe 50 civarında ülkenin çocuklarının katılması bekleniyor.
TRT 37. Uluslararası Çocuk Şenliği bilgilendirme toplantısı Muratpaşa Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Valisi Muammer Türker, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Kültür Dairesi Başkanvekili Ali Ergin ve kurum temsilcileri katıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(TBMM) açılışında çocuklara armağan ettiği dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutlamaları, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ile birlikte 1979 yılından bu yana kutlanıyor. Şenlikle, çocuklar arasında kardeşlik, sevgi ve dostluk bağları geliştirilerek, barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. TRT 23 Nisan Çocuk Şenlikleri’ne 36 yılda 118 değişik ülkeden 30 bin civarında çocuğun katıldığı ve Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Antalya, Bursa ve Gaziantep gibi farklı şehirlerde kutlandığı bildiriliyor. Şenliğe katılan çocukların İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından titizlikle seçilen ailelerin yanında, kendi yaşıtları ile Kardeş Çocukları, mihmandarları ise her ülkeye tahsis edilen ve ülke dilini bilen rehberleriyle birlikte otellerde konaklatılacakları kaydedildi.
"İKİ YIL BURADA YAPILACAK OLMASINDAN DOLAYI MUTLUYUZ"
Şenliklerin bu yıl ve önümüzdeki yıl Antalya’da yapılacak olmasının önemine değinen Antalya Valisi Muammer Türker, "37 yıldır başarı ile Türk misafirperverliğinin hakkını verecek bu etkinliği yerine getiriyoruz. Her yıl daha güzel yapılıyor. Türkiye’nin tanıtımını daha da güçlendirecek şekilde bu faaliyet devam ediyor. Bu faaliyetleri TRT kurumu takip ediyor fakat yapılırken o bölgenin valiliğiyle, vatandaşlarımızın ailelerimizin çocuklarımızın katılımıyla yürütülüyor. Şenlikler 2015 ile 2016 yılları arasında ilimizde yapılacak. Biz ev sahipliği yapacağız. Antalya’nın imkanlarını değerlendirecek şekilde biz bu çalışmaları yapacağız. Valilik ve valiliğe bağlı birimler olarak ve şehrin dinamikleriyle birlikte müşterek olarak yapacağız. Bu çalışmalarda pay sahibi olan kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Gelecek yıl EXPO’nun kurdelesinin kesileceği gün EXPO 2016’nın temasına uygun şekilde yapılması da bizim için çok önemli" dedi.
ŞENLİK HAZIRLIKLARINA BURUK BAŞLADIK"
Dünyaya barış ve mutluluk getirmesi için kutlanan şenliklere bu yıl buruk girdiklerini ifade eden TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ise, şunları söyledi: "TRT olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan’ı, 1979 yılından beri uluslararası etkinliklerle kutluyoruz. Ne yazık ki bu sene TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği hazırlıklarına buruk başladık. Suriye ve Irak’ta terör ve iç savaş bütün hızıyla sürüyor. Her gün binlerce çocuk mermilerin, topların hedefi oluyor. Uçaklardan atılan bombalarla hayatını yitiriyor. Savaştan kaçan milyonlarca aile ve çocuk çevre ülkelerde zor şartlarda yaşamını sürdürüyor. Okula gitmesi gereken küçük bedenler hayatta kalma savaşı veriyor. Filistin’de sahilde top oynayan masum çocuklar kurşunlanarak öldürülüyor. Pek çoğu gençliğine ulaşmadan can veriyor. Öte yandan Afrika, Uzak Doğu’da yüz binlerce çocuk açlık, susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Bu ülkelerde ilaç, doktor sıkıntısı hâla had safhada. Dünyadan uzanan eller çare olmuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
36 Yıllık Şenlik Bu Kez Antalya’da Dünya Çocuklarını Ağırlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN