Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kızlara Namuslu Olmanın Yürekten Geçtiği, Erkek Çocuklara Karşı Cinse Saygı Öğretilmeli"

Giriş Tarihi: 10.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Antalya’nın Manavgat İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen ve yoğun ilgi gören "İslamda Ailenin Önemi" konulu konferansa Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sema Eryücel konuşmacı olarak katıldı.
Manavgat İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen konferansta ailenin önemine dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sema Eryücel, "Ailesi güçlü olan toplumların devletleri de güçlüdür. Hepimizin aradığı şey huzurdur. Huzurun kaynağı da ailedir. Ailede huzur varsa işte, ilişkilerde, sosyal hayatta huzur vardır" dedi.
EVLİLİKTEKİ BAŞARI UYGUN İNSAN BULMAYA VE UYGUN İNSAN OLMAYA BAĞLI
Yrd.Doç.Dr.Sema Eryücel,evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle, evlenmeden önce eşlerinde var olan problemleri görmezden geldiklerini, evlilikten abartılı beklentileri olduğunu, karşısındaki kişinin mizaç özelliklerinden çok fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendiklerini belirterek, evlilikteki başarının uygun insanı bulmaya olduğu kadar, uygun insan olmaya da bağlı olduğunu bildirdi.
KIZ ÇOCUKLARINI İYİ YETİŞTİRİN
Eş seçiminin rastgele bir süreç olmadığını da anlatan Yrd.Doç.Dr.Sema Eryücel,şunları kaydetti:
"Evlenmek için verilen karar, kişinin bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının annesinin-babasının kim olacağını, ailenin bir bütün olarak nasıl bir hayatı olacağını belirler. Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız kız çocuklarını iyi yetiştirin. Nitekim bu konuda Peygamberimiz ’Kim iki kız çocuğunu besleyip büyütüp terbiye eder, yetiştirirse, ben ve o, şu ikisi gibi cennete gireceğiz’ buyurur ve iki parmağını birleştirerek gösterir. ’Kim üç kız veya üç kız kardeş veya iki kız kardeş veya iki kız yetiştirir, terbiye ve eğitimlerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir’ buyuruyor. Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında ’Elektrikler kesikti’ demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ’Ben kırdım’ diyebilsin. Sorumluluk almayı öğretin. Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini, her zaman her yerde her şeyden sorumlu olduğunu öğretin. Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin çıkılmasa da olur bir yer olduğunu öğretin. Kızlarınızı iyi yetiştirin. Kendi kendilerine yetmeyi öğretin. Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin. Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin."
"OĞULLARINIZA KARŞI CİNSE SAYGI DUYMAYI ÖĞRETİN"
Çocuklara insanın ahlakının öncelikle kendi beyninde olduğunun öğretilmesi gerektiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sema Eryücel, "Kıskanılmanın sevilmeyle aynı olmadığını öğretin. Kıskanılmanın güzel, saygısızlığın kötü olduğunu öğretin. Eşlerini aldatan erkeklerin yanındaki ikinci kadın olmamayı öğretin. Erkeklerle sadece arkadaş olunabileceğini çünkü onların da sadece insan olduklarını öğretin. Oğullarınızı iyi yetiştirin. Karşı cinse saygı duymayı öğretin. Sevmenin değer verme olduğunu öğretin. Sahip çıkmayla, sahibi olmanın farklı olduğunu öğretin. Bütün gençliğini birileriyle beraber olmaya çalışarak geçirdikten sonra kimseyle beraber olmamış birini bulup evlenmeye çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu öğretin.Ama önce kendi içinizdeki çocuğa öğretin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kızlara Namuslu Olmanın Yürekten Geçtiği, Erkek Çocuklara Karşı Cinse Saygı Öğretilmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN