Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi Sitelerinde Kalifiye Eleman Sıkıntısı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Sanayi Sitelerinde Kalifiye Eleman Sıkıntısı
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, sanayi sitelerinde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını söyledi.
Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Ergin, İbrahim Türkmengil, Necmettin Akyiğit, ATSO Başkanı Davut Çetin’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, sanayi sitesinde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısını gündeme getirdi. Bucak, Çıraklık Okulu’nda okuyan öğrencilerin fark dersleri de görerek açık lise statüsünde eğitim almaları için girişimlerde bulunduklarını ancak çözüm alamadıklarını belirterek, "Ekonomik güçlükler nedeniyle liseye gidemeyen çocuklar var. Bu çocuklarımız için Çıraklık Okulları müfredatlarına sosyal dersler de eklenerek açık lise statüsü getirilebilir. Böylece çocuklar dışarıdan liseyi bitirme hakkı kazanır. Avrupa’da Çıraklık Okulu’na gidenlere devlet maddi destekler veriyor" dedi.
METALCİ, ELEKTRİKÇİ, KAPORTACI ELEMAN BULAMIYOR
ATSO Başkanı Davut Çetin ise öneriyi biraz daha olgunlaştırıp başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklara ileteceklerini söyledi. Sanayi sitelerinde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını belirten Çetin, şunları kaydetti:
"Metalcisi, elektrikçisi, kaportacısı, boyacısı nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor. ATSO olarak Beceri 10 Projesi kapsamında iş garantili meslek eğitimleri düzenliyoruz ama eleman bulmakta zorlanıyoruz. Yetiştirilmek üzere kurslara katılan gençlere eğitimi süresince günlük 25 lira ücret ödeniyor, sağlık sigortaları karşılanıyor. Bu gençleri istihdam eden firmalar 4,5 yıl varan süreyle Sigorta Primi İşveren Payı desteğinden yararlanıyor. Buna karşın gençler maalesef bu kurslara yeterince ilgi göstermiyor. Bir yanda işsizlik var, diğer yandan sanayide çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Büyük bir çelişki yaşanıyor."
YEDEK PARÇACI İLE GÜBRECİ YAN YANA OLMAZ
Görüşmede Antalya’daki sanayi sitelerinin sorunları da gündeme geldi. Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, sanayi sitelerinde gıda sektörüne yönelik faaliyet gösteren firmaların bulunmaması gerektiğini belirterek, "Tamircinin, yedek parçacının yanında gübreci, yemekçi faaliyet gösteriyor. Mesleğini yapmak isteyen sanayi esnafı yer bulamıyor. Bu işletmelerin taşınması gerekli. Yerel yönetimlerin bu tip işletmelere ruhsat verirken hassasiyet göstermesini bekliyoruz" dedi. Bucak, Eski Sanayi Sitesi’nde kronikleşen otopark sorunun devam ettiğini, belediye başkanlarının söz vermesine karşın hala bir sonuç elde edemediklerini kaydetti.
TOPLU İŞYERLERİ İLE TİCARİ CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURULABİLİR
Antalya’da ticarette genel olarak yapısal bir bozulmanın yaşandığına dikkat çeken Çetin, toplu işyerleri projelerinin hayata geçmesi gerektiğini ifade etti. Antalya’da ticaretin kent merkezinden taşınması gerektiğini vurgulayan Çetin şöyle konuştu:
"Şehir içinde, apartman altlarında sıkışıp kalan galericilerin, hurdacıların, matbaacıların, halı yıkamacıların mutlaka kent dışında oluşturulacak toplu iş yerlerine taşınması gerekiyor. Oda olarak toplu işyerleri projemiz hazır, ancak uygun yer bulamıyoruz. En az 1 milyon metrekare araziye ihtiyaç var. Döşemealtı Kömürcüler’de ve Aksu’da bazı alanlar için girişimlerimiz sürüyor. Yerel yönetimlerin desteğiyle, kent içine sıkışıp kalan ticareti mutlaka şehrin dışına taşımalıyız. Böylece ticari cazibe merkezleri yaratabiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi Sitelerinde Kalifiye Eleman Sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN