Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüketicilere “Serbest Tüketici Olma” Çağrısı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği (EMSİAD) üyesi ve Türkiye’nin önde gelen enerji firmalarından Ayen Enerji A.Ş’de Enerji Uzmanı Kutlu Tamay, elektrik abonelerini serbest tüketici olmaya davet etti.
Bir önceki takvim yılına ait elektrik enerjisi tüketimleri serbest tüketici limitini geçen tüketicilerin Serbest Tüketici statüsü kazanabileceğini ve indirimli enerji temini yapabileceklerini belirten Tamay, “Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinin 25. Maddesi uyarınca 4000 kWh ve üzerinde yıllık elektrik enerjisi tüketen aboneler serbest tüketici olabiliyor. Bunun Türk Lirası karşılığı 130 TL. Aylık elektrik faturanızın ortalama 130 TL ve üzeri olması, geçmiş dönemlere ait elektrik faturası borcunuzun bulunmaması ve elektrik sayacınızın dijital olması durumunda herhangi bir özel tedarik şirketi ile anlaşma imzalayıp yüzde 8 civarlarında indirimle enerji temin edebilirsiniz” dedi.
BİR YILLIK SÖZLEŞME
Serbest tüketici limiti ile ilgili mevzuattan faydalanılmasının tüketici açısından hiçbir risk oluşturmadığını anlatan Tamay, şunları kaydetti:
”Başka bir enerji tedarik şirketine geçişinizde hiçbir altyapı (hat, trafo gibi) değişikliği yapılmayacağından elektrik kesintisi yaşamazsınız. Sayaç okumaları bugün olduğu gibi yine EDAŞ yetkilileri tarafından yapılacaktır. Tüketim miktarları da EDAŞ’ın sisteme girdiği miktar olacaktır. Değişen sadece elektrik faturanız A firması yerine anlaşma yaptığınız yeni tedarikçiniz B firması tarafından kesilmesi olacaktır. Sözleşme süreleri genellikle 1 yıldır. Sözleşmeniz sona erdiğinde isterseniz tekrar başka bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.”
İŞLETMELER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT
Bu fırsattan az veya çok elektrik enerjisi tüketen her abonenin faydalanmasının kendi yararına olacağını belirten Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği (EMSİAD) üyesi ve Ayen Enerji A.Ş’de Enerji Uzmanı Kutlu Tamay, “Özellikle de büyük işletmelerde yıllık giderlerin indirilmesi adına işletmeye ciddi anlamda fayda sağlayacaktır” diye konuştu.
YILDA BİR FATURA BEDAVA
EMSİAD Başkanı Ahmet Soylu da konuyla ilgili olarak, “Aylık ortalama 150 TL elektrik faturası ödeyen özel veya tüzel kişiler için bir yılda yaklaşık bir faturanın bedavaya geldiği anlamı taşıyan bu avantajı tüketicilerin dikkatine sunuyoruz. Derneğimiz ve üyelerimiz ile, herkes için fayda oluşturacak bilgi akışını sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüketicilere “Serbest Tüketici Olma” Çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN