Poyraz Bebek Halasının Karaciğeriyle Sağlığına Kavuşacak

Giriş Tarihi: 11.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Antalya’da dünyada sadece 200 kişide görülen "mavi ışık" hastalığına yakalanan ve hastanelerde yer bulunamadığı için babasının sanayide yaptırdığı fototerapi cihazıyla mavi ışık tedavi görmesiyle gündeme gelen 4,5 aylık Poyraz bebeğe, bu ay içerisinde halasından karaciğer nakli yapılacak. Poyraz bebeğin, operasyonun ardından günde 10-12 saat mavi ışık tedavisi görmekten kurtulacağı belirtildi.
Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bir markette çalışan Servet Ergün ile ev hanımı eşi Zeliha Ergün çiftinin 4,5 aylık bebekleri Poyraz’a, doğumundan üç gün sonra rengindeki sarılık nedeniyle götürüldüğü hastanede nadir görülen mavi ışık (Crigler Najjar) hastalığı teşhisi konulmuştu. Sarılık değerlerinin düşmesi için ışık tedavisi görmesi gereken Poyraz, gittiği üç hastaneye yer olmadığı gerekçesiyle kabul edilmemişti. Baba Servet Ergün bunun üzerine hastanedeki fototerapi cihazlarının kod numaralarını not ederek 10 bin dolarlık cihazın benzerini sanayide 550 TL’ye yaptırmıştı.
HALADAN KARACİĞER
Tedavisi evinde bağışlanan yeni fototerapi cihazıyla devam eden ve sağlığına kavuşabilmesi için tek çaresi karaciğer nakli olan Poyraz’a, 46 yaşındaki halası Serpil Arıcan karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Medical Park Antalya Hastanesi’ne başvuran halanın tetkikleri yapılarak dokularının Poyraz’a uyumlu olduğu belirlendi.
NAKİL İÇİN 10 KİLOYA ULAŞMASINI BEKLEMEYE GEREK YOK
Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın "Nakil için 10 kiloya ulaşmasını beklemeye gerek yok" sözleri üzerine hazırlıklara başlandı. Şu an 6 kilo 800 gram ağırlığında olan Poyraz bebeğe, bu ay içerisinde yapılacak operasyonla halasından alınan parça karaciğer nakledilecek.
MAVİ IŞIKTAN KURTULACAK
Nakil gününü beklediklerini ifade eden baba Servet Ergün, "Bir ay öncesine kadar kabus dolu günler yaşıyorduk. Son bir aydır adeta rüyada gibiyiz. Mutlu haberler ardı ardına geliyor. Poyraz’a ben karaciğerimi verecektim. Nakil için 10 kiloya ulaşmasını bekliyorduk. Prof. Dr. Alper Demirbaş’la görüşünce 6 kilonun üzerindeki bebeklere nakil yapılabildiğini öğrendik. Bunun üzerine hemen nakil için hazırlıklara başladık. Testlerimiz yapıldı. Kilo ve iş durumu açısından haladan karaciğer nakli yapılması daha uygun görüldü. Nakil bu ay içerisinde yapılacak. Oğlum, 4.5 aydır mahkum olduğu mavi ışıktan kurtulacak. Bugüne kadar hiç kıyafet giydirememiştik. Nakilden sonra giyeceği kıyafetlerini şimdiden hazırladık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poyraz Bebek Halasının Karaciğeriyle Sağlığına Kavuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN