Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO Başkanı Çetin’den ’Endişeli Turizm’ Değerlendirmesi

Giriş Tarihi: 20.3.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:34
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Berlin 49.Turizm Borsası ITB ve Moskova’daki 22. Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı MİTT’i değerlendirdi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Bizim için önemli olan geceleme sayısı. Ruslar Antalya’da ortalama 9,5-11 geceleme yapıyor. Fuarda şunu gördüm; Ruslara yönelik bazı iyileştirmeler ve kampanyalar yapılırsa onların tatile çıkma kararlarını kolaylaştıracak. Özellikle kimlikleriyle Türkiye’ye giriş yapabilmeleri sağlanmalı" dedi. Turizm sektörü temsilcilerinin bu fuarlarda beklentilerini ve morallerini yüksek tuttuğunu anlatan ATSO Başkanı Çetin, "Almanya’da yüzde 1-2 artış, Moskova’da ise yüzde 15-20 düşüş beklentisi var. Antalya için 2 büyük pazardan birincisi olan Rusya pazarına dönük bazı adımların atılması gerekiyor. Rusların Türkiye’ye gelmesini kolaylaştırıcı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Rusların seyahatlerini ve ödemelerini daha kolay yapabilir duruma getirmek gerekiyor. Mesela Rus turistler kendi kimlikleriyle Türkiye’ye kabul edilebilir. Ayrıca Ruble üzerinden ödeme anlaşmaları uygulamaya konursa olası krizin etkileri çok daha az olacaktır" diye konuştu.
"EKONOMİK KAYIP OLUR"
18-22 Mart tarihlerinde Moskova’daki MİTT Fuarı’na, Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Dinç ve Ayhan Kızılsavaş ile katılan ATSO Başkanı Davut Çetin, turizmle ilgili endişelerini ve önerilerini şöyle dile getirdi:
"Yaz sezonu için yapılan rezervasyonlarda henüz net bir tablo yok. Bu yıl korkumuz Rusya’nın ekonomik durumu nedeniyle turizm hareketinde olumsuzlukların meydana gelebileceği. Turizm sektörü bu nedenle alarmda. 2014 yılının son aylarında Rus turistin geceleme sayısı 9’lardan 8’e düştü. Her yıl 3,5 milyon Rus vatandaşı tatil için Antalya’yı tercih ediyor ve geceleme sayısı yüksek olan bir pazar. Gelen tatilci sayısı ile birlikte geceleme sayısı da düşerse Antalya ve Türkiye ekonomisi için bu durum önemli büyüklükte bir ekonomik kayıp anlamına gelir. Daha az turist gelmesi demek daha az istihdam, daha az katma değer demektir. SGK kayıtlarına göre Antalya’da ‘konaklama ve yiyecek hizmetleri’ sektöründe 180 bin kişi çalışıyor. Kaba bir hesapla turist sayısındaki düşüşün yanlızca bu sektörde yaratılan istihdamda yüzde 15 düşüş yaratması, 30 bine yakın kişinin işsiz kalması anlamına geliyor."
HEDEF TURİSTİN DAHA UZUN SÜRE KALMASI
ATSO Başkanı Çetin, öncelikle hedefin Türkiye’ye gelen turistin daha uzun süre kalmasını sağlamak olması gerektiğini belirterek, "2014 yılında Antalya’ya gelen 3,5 milyon Rus’un ortalama geceleme sayısı 9,5 ila 11 arasında değişti. Tüm yabancı tatilciler Antalya’da 75 milyondan fazla geceleme gerçekleştiriyor. Bunun yüzde 32’si Ruslar, yüzde 27’si Almanlar. Rusya pazarında ve geceleme sayısında yaşanacak düşüş Türkiye ve Antalya ekonomisini olumsuz etkileyecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO Başkanı Çetin’den ’Endişeli Turizm’ Değerlendirmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN