Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 Mart Dünya Su Günü

Giriş Tarihi: 21.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
22 Mart Dünya Su Günü
AK Parti Antalya Milletvekili aday adayı Akkaya Group Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Akkaya, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, küresel ısınma ve su kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesi nedeniyle dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin su sorunu olduğuna dikkat çekti.
Uzmanların, 2035 yılında su kaynaklarında kıtlığın oluşacağı ve dünya genelinde su savaşlarının başlayabileceği şeklindeki açıklamalarını hatırlatan AK Parti Antalya Milletvekili aday adayı Ferdi Akkaya, "Tamamen ikame edilemeyen bir kaynak olan su, yaşayan bütün canlılar için en önemli doğal kaynaklardan birisidir. İnsan kullanımı, ekosistem kullanımı, tarım, ekonomik kalkınma, enerji üretimi ve ulusal güvenlik gibi suyun gerekli olduğu birçok sektör vardır. Son 20 yıl içinde dünyada artan insan nüfusu ve bunun sonucu olarak artan su talebi küresel bir su krizini gündeme getirmiştir. Bunun yanı sıra, hızla artan dünya nüfusu ve su talebiyle birlikte ekonomik, politik ve çevresel konulardaki mücadeleler ve çekişmeler çok daha yaygın ve ciddi boyutlara ulaşmıştır" dedi.
Dünya üzerindeki mevcut tatlı su kaynaklarının ihtiyaçları karşılayamayacak hale gelmesi üzerine tatlı su kaynaklarını paylaşan devletler arasında yaşanan soruna ‘su sorunu’ dendiğini belirten Ferdi Akaya, "Su sorunu, uluslararası ilişkiler açısından özellikle gelecek yıllarda kriz ve kimilerine göre çatışma potansiyeli içeren bir sorundur. Örneğin Brezilya’da su kullanımında yaşanan kuraklıklar nedeniyle kısıtlamalara gidilmiş ve su kullanımı karneye bağlanmıştır. Brezilya’nın yaşadığı bu sıkıntı da bize gelecek olan bu büyük tehlikeyi gözler önüne sermektedir" diye konuştu.
Su konusunun son yıllarda uluslar arası gündemin üst sıralarında yer almaya başladığını da sözlerine ekleyen Akaya şunları söyledi:
"Su sıkıntısının gelecek 20-25 yıl içerisinde Orta Doğu dahil bazı bölgelerde su krizine dönüşmesi ihtimali muhtemeldir. Bu nedenle, ikamesi mümkün olmayan bu doğal kaynağın, 21. yüzyılın stratejik kaynaklarından biri olacağı genel kabul görmektedir.Türkiye dünyanın en hızlı nehirlerinden birkaçına sahip olan bir ülkedir. Petrol zengini Orta Doğu’nun gelecek 20 yıl içindeki en büyük sıkıntısının susuzluk olacağı uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir. Bilim adamlarının araştırmaları, küresel ısınma ve beraberinde yaşanacak olan çölleşme ve kuraklık riskinden en fazla Orta Doğu’nun etkileneceğini vurgularken, dünyanın en önemli su havzalarını barındıran Türkiye’nin de, olası bir su krizinde merkezi bir konumda bulunacağı öngörülmektedir."
Çok önemli su kaynaklarına sahip ve üç tarafı denizlerle çevrili olan, Orta Doğu’yu besleyen Dicle ve Fırat nehirlerinin kaynağına sahip olan Türkiye’nin global bir sorun olan ve gelecekte ülkeler arasında büyük sıkıntılara neden olacak su sorununa yönelik atılımlarda mutlak surette söz sahibi olması gerektiğini belirten Akaya, "Dolayısıyla dünya su politikalarının takip edildiği ve şu an mevcut olmayan su stratejisi ile ilgili bir uluslararası kuruluşun ana merkezi mutlaka Türkiye olmalıdır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
22 Mart Dünya Su Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN