Alanya’da “Alzheimer Hasta Bilgilendirme Toplantısı” Düzenlendi

Giriş Tarihi: 1.4.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 23:04
Alanya’da “Alzheimer Hasta Bilgilendirme Toplantısı” Düzenlendi
Antalya’nın Alanya ilçesinde Türkiye Alzheimer Derneği ve Alanya Belediyesi işbirliği ve Avrupa Alzheimer Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen “Alzheimer Hasta Bilgilendirme Toplantısı”nda Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, katılımcılara Alzheimer ve evrelerini anlattı.
Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Alzheimer Hasta Bilgilendirme Toplantısı”na Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, hastanelerin başhekimleri, siyasi parti temsilcileri, Alanya Huzurevi sakinleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Toplantıda Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu katılımcılara Alzheimer ve evrelerini anlattı. Alzheimer’in üç evreden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, “Erken evrenin belirtilerinin depresyon, yakın olayları unutma, olayları karıştırma ve elektronik aletleri kullanmama isteği. Bu evrede hastanın yaşamını kendi kendine sürdürebilir. Orta evrede ise halüsinasyon, uykusuzluk başlar. Bu evrede hastanın sıkı takibi gerekir. Alzheimer hastalığının son evresi en kötü evredir. Hastanın 7 /24 takibi gerekir. Bu aşamadaki hastaların beslenme dahil hiçbir kişisel ihtiyacını karşılayamaz” dedi.
Alzheimer’ın hasta yakınlarını da hasta eden bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, hasta yakınlarının da desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Son evredeki Alzheimer hastasının yaklaşık 10-15 yıllık bir bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Prof.Dr. Kulaksızoğlu, “Alzheimer hastalığı bir kader değildir. Her 65 yaş üstündeki yaşlının da Alzheimer olacağı düşünülmemelidir. Alzheimer’ın tedavisi yoktur ancak hastalık yavaşlatılabilir. Bunu için ise önemli üç nokta var. Önce kafa kullanılacak sonra ayak kullanılacak ve mide kullanılmayacak. Yani beynimizi yeni konularla meşgul edeceğiz, günde en az 35 dakika yürüyeceğiz, sofradan da doymadan kalkacağız” dedi. Türkiye’de 400 bin Alzheimer hastası olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, hastalığın tedavi yöntemleriyle ilgili araştırmaların, devam ettiğini söyledi.
Toplantının sonunda katılımcılara ve desteğinden dolayı Alanya Belediyesi’ne teşekkür eden Prof.Dr. Kulaksızoğlu, Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel’e Alanya Belediyesi adına teşekkür belgesi takdim etti.
ALMANLARA DA ALZHEİMER ANLATILDI
İki aşamalı düzenlenen toplantının sabah oturumunda Avrupa Alzheimer Başkanı Heike von Lützau-Hohlbein, Alanya’da yaşayan Alman vatandaşları için Alzheimer hastalığı hakkında bilgiler verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya’da “Alzheimer Hasta Bilgilendirme Toplantısı” Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN