Kepez’in Vizyon Projelerinin İnşası Başlıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Kepez’in Vizyon Projelerinin İnşası Başlıyor
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez halkına vaat ettikleri merkez cami, şefkat ve huzurevi, açık yüzme havuzu, kent parkı, semt spor sahaları, belediye sağlık merkezi ile şehir kütüphanesinin yapımının bu yıl içerisinde başlayacağını duyurdu.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, mecliste 2014 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada 6 yılda yapılan hizmetleri özetledi ve inşasına başlanılacak olan projeleri anlattı.
Başkan Tütüncü, 2009’da göreve geldiğinde Kepez’in mülkiyete ve imara ilişkin çok esaslı problemlerinin olduğunu anımsattı. “Bir şehirde imara ve mülkiyete ilişkin meseleler çözülemezse o şehirde modern alt yapıları yapma imkânınız olmaz.” diyen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Alt yapının gelmesi, modern şehirciliğin oluşması için mülkiyet problemlerinin çözülmesi ve imar problemlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu konuda 6 yılda ciddi adımlar attık. 1981 yılından bu yana devam eden 2B problemi, gayretlerimiz sonucu, ortadan kaldırıldı. 6 yılda yaklaşık 22 bin vatandaşımıza tapularını vererek ciddi bir tapu sıçraması gerçekleştirdik. Sahiplerinin gönül rızasıyla, tapuları verilen 9 bine yakın gecekonduyu kaldırarak yeni yollar açtık. Tapu tahsisi yapmamız ve yeni yollar açmamız, imara uygun modern konutların yapılmasını sağladı. Vakıf arazilerindeki mülkiyet problemlerinin çözülmesine dönük olarak da resmi değeri 23 milyon lira, reel değeri 123 milyon lira olan Kepez’in en büyük, en önemli Vakıf arazileri takasını gerçekleştiriyoruz. Böylece 15-20 bin vatandaşımızı ilgilendiren Vakıf arazileri problemini çözüyoruz.”
“ÖNEMLİ OLAN HİZMET”
Göreve geldiğinde belediyenin 1 yılda verdiği ruhsat sayısının 700’ler seviyesinde olduğuna işaret eden Başkan Tütüncü, Kepez Belediyesi’nin bugün ise 1 yılda 2 bine yakın ruhsat verdiğinin altını çizdi. Başkan Halan Tütüncü, “Her işi bitirdik demiyoruz. Yapacak çok işimiz var. Önümüzdeki süreçte devrim niteliğinde kararlar alacağız. Önemli olan hizmet üretmektir, millete faydamızın dokunmasıdır. Hizmetin kimin yaptığı çok önemli değildir. Meseleye bu açıdan yaklaşarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.
“634 BİN TON SICAK ASFALT”
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Fen İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün, son 6 yılda ve 2014’te yaptığı çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi:
“2014’te 100 bin tondan daha fazla asfalt çalışması yaptık. 2009’dan bugüne döktüğümüz sıcak asfalt 634 bin tondur. 2014’te 68 km, son 6 yılda ise 369 km yeni yol açtık. 2014’te 105 km, 2009’dan bugüne kadar ise 472 km asfalt çalışması gerçekleştirdik. 2014’te 95 km, 2009 -2015 arasında ise 750 km sathi kaplama asfalt çalışmasını tamamladık. 2015’te, Ahatlı, Kültür, Yeni Doğan ve Dokuma bölgesinde olduğu gibi alt yapısı tamamlanan Zafer ve Yükseliş mahallelerimizin asfaltını ve kaldırımını sil baştan yenileceğiz. 2014’te 117 bin m2, 6 yılda ise 479 bin m2 parke kaldırım inşa ettik. 2014’te 6 bin metre, 6 yılda 27 bin m2 menfez çalışmasını yaptık. 6 yılda 37 muhtar evi, 31 taksi durağı inşa etik. Şu an itibariyle muhtar evi talebi olan muhtarımız kalmadı.”
“6 YILDA 222 YENİ PARK YAPTIK”
2014’te çeşitli büyüklüklerde 36 yeni park yaptıklarını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Bu rakam, 6 günde bir park yapmak anlamına geliyor. 6 günde bir park yapacak belediye idaresi takdir edilmesi gerekir. 6 yılda 222 adet yeni parkı ilçemize armağan ederken, 85 parkın da tadilatını gerçekleştirdik. 79 okul, camide, 384 adet kamu binasında çevre düzenlemesi yaptık. 6 yılda Kepez’e 1 milyon 700 bin m2 yeşil alan kazandırdık. Kepez’de kişi başına 5,78 m2 yeşil alan düşüyor. Avrupa standartlarında bu rakam 2,5 m2’dir” diye konuştu.
“TEMELİ ATILACAK OLAN PROJELER”
Başkan Tütüncü, tamamlanma aşamasına gelen ve bu yıl içerisinde temelini atacakları projeleriyle ilgili de şunları söyledi:
“2014’te Zafer ve Yükseliş mahallelerine hizmet veren güzel bir aile sağlığı merkezi inşa ettik. Bu yıl da Altınova Sinan, Göksu, Kuzeyyaka ve Duraliler mahallelerine aile sağlığı merkezi kazandıracağız. Belediye hizmet binamızın çevresindeki atölye binalarımızı, Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki fen işleri şantiyesine taşıyoruz. Bu alanda yeni atölye binalarımızın inşaatları bitme aşamasına geldi. Yüklenici firma, 2 bin kişilik çok amaçlı salonu olan Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’ni, Mayıs ayında belediyemize teslim edecek.”
“ŞEFKAT VE HUZUR EVİNİN İHALESİ TAMAM”
Fevzi Çakmak Mahallesi’ne inşa edecekleri şefkat ve huzur evinin ihalesi yapıldığını ifade eden başkan Hakan Tütüncü, “Yüklenici firma ile arazi teslisi sözleşmesi imzalandı. Önümüzdeki günlerde törenle tesisin temelini atacağız. Yeni Mahalle’ye kazandıracağımız Kepez Merkez Camii, 10 Nisan’da ihaleye çıkıyor. İmar planı, proje çalışmalarını tamamladığımız Antalya’nın en büyük, Kepez’in ilk kütüphanesi, Yükseliş Mahallesi’nde Adnan Menderes Parkı’nın içerisinde hizmete girecek. Hizmet binamızın yanında atölye binalarını kaldıracağımız alana, belediye sağlık merkezi inşa edeceğiz. Projesi tamamlanan tesis ihale aşamasına geldi” ifadelerini kullandı.
“KENT PARKI VE ARKEO PARK GELİYOR”
İlerleyen günlerde temelini atacakları projelerden bir tanesinin de açık yüzme havuzu olacağını dile getiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü konuşmasını şöyle tamamladı: “Lyrboton Kome’de bitki temizliği çalışmalarını başladı. Tarihi kenti, bir arkeo park olarak turizme kazandıracağız. Dokuma Fabrikası için çok prestijli bir proje hazırlıyoruz. Dokuma Çalışma Grubunun fikirlerini harmanlayarak, şeffaf bir ortamda Dokuma Fabrikası’nın 238 bin m2 alanını halkı kazandırmayı planlıyoruz. Duraliler, Avni Tolunay, Yeşilyurt, Gülveren, Şafak, Ünsal gibi ilçemizin batısındaki mahallelerimiz için70 bin m2’nin üzerinde bir kent parkı inşa ediyoruz. Macera Parkı yaz sezonunda hizmete açılıyor. Kent Ormanı’nın yanında 70 bin m2 alan üzerine kurulan Macera Parkı, Antalya’nın önemli temalı parklarından birisi olacak. Habibler, Mehmet Akif Ersoy, Gazi, Kültür, Kızıllı, Fatih ve Odabaşı mahallerimize kazandıracağımız semt spor sahalarının projeleri tamamlandı. İhale hazırlığı devam eden semt spor sahalarının temelini bu yıl içerisinde atacağız.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepez’in Vizyon Projelerinin İnşası Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN