Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus Fotoğraf Editörü Polikanov, Mükemmel Olan Hikayeleri Desteklemeliyiz

Giriş Tarihi: 5.4.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Rus Fotoğraf Editörü Polikanov, Mükemmel Olan Hikayeleri Desteklemeliyiz
Uluslararası Antalya Fotoğraf Günleri’nde Rus Fotoğraf Editörü Andrei Polikanov, Rusya hakkında ve bugüne kadar yaptığı işler hakkında bilgi verirken, "Bir hikaye sadece mükemmel değil en iyi olmalı. Bizim için istisnai ve daha önceden bilinmeyen bir konu olmalı. Çünkü aynı konuda herkes konuşuyor" dedi.
Daha önce Rus Ordusu’nda bir subay olarak çalışan AndreiPolikanov, savaş esnasında bir amatör tarafından çekilmiş olan Ruanda’lı kız çocuklarının fotoğrafını gördüğü zaman işini bırakmak istediğini belirterek, "Savaşlardan nefret ederim. Ruanda’da çekilen bir fotoğraf ve bizim oradaki kimse hakkında bir fikrimiz yok. Onların kültürleri, yaşamları hakkında hiç bir şey bilmiyoruz" dedi.
FOTOĞRAFLAR İNSANLARA İLK İZLENİMİ VERİYOR
Gittiğim bölgelerde Rusya hakkında insanların ne düşündüğünü merak ettiğini belirten Polikanov, "O zaman gördüm ki, medyada çıkan herhangi bir Rus fotoğrafı insanlara o anki izlenimi veriyor. İnsanların Rusya hakkında pek fikri yok ve o gördükleri fotoğrafları seçenlerde bu işten pek anlamıyor. İşte o zaman mesleğimi değiştirmeye karar verdim ve bu işin nasıl yürüdüğünü öğrenmek istedim" diye konuştu. Hayatının savaşla ilgili olduğunu dile getiren Andrei, "Güney Afrikalıları pusuya düşürmüştük ve çektiğim bir fotoğrafla ordudan atıldım. Aslında bunu ben istemiştim. İyi fotoğraflar severim ve o çekilen fotoğrafta iyiydi" diye konuştu.
300’DEN FAZLA FOTO MUHABİRİYLE ÇALIŞTIM
300’den fazla fotoğrafçıyla çalıştığını dile getiren Polikanov, "Benim yaptığım şey fotoğrafçılık değildi ve başkalarının fotoğraflarını değerlendiriyordum. Benim fotoğrafçılık maceram bu şekilde açıklanabilir" dedi. 12 yıl boyunca Rus medyasından uzak kalarak yabancı basınla çalışan AndreiPolikanov, 90’lı yıllarda genel yayın yönetmenlerinin birçok fotoğrafı propaganda amaçlı kullandığına değindi. JodieBıeber’ın sözlerin atıfta buluna Polikanov, insanların bir şeyler yaratmak zorunda olduklarını ve bu şekilde de kendi gerçekliklerini fotoğrafa yansıttığına değindi. Fotoğrafçılık adına telif hakkı gibi meselerle ilgilenen Polikanov, "Bu tarz düşüncelerimden ötürü beni foto şovenist ve hatta diktatör olarak nitelendirdiler" dedi.
YETERİNCE PARAMIZ YOK
Lenin hakkında çalışmalar yapan Polikanov, iyi olan hikayeleri değil mükemmel olan hikayeleri desteklemek zorunda olduklarını kaydederek, "Yeterince paramız yok ve o hikayeyi anlatacak paranızın olmaması bizi daha mükemmel olan ve daha önce işlenmemiş bir konuyu satın almaya yönlendiriyor. Avrupa’nın son Paganları’nın yaşadığı bir hikayeyi oluşturabilirsiniz, fakat mükemmel olmak zorundasınız" diye konuştu. Polikanov gerçekleştirdiği sunumunda, Rusya’da yayımlanan ve kendi deyimiyle özel olarak nitelendirdiği fotoğraf hikayelerini anlatarak sunumuna son verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus Fotoğraf Editörü Polikanov, Mükemmel Olan Hikayeleri Desteklemeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN