Antalya Polisi, Telefondaki Savcı Ve Polis Dolandırıcılarına Karşı Uyardı

Giriş Tarihi: 6.4.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:36
Antalya Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü, telefonda kendilerini savcı veya polis gibi tanıtarak, dolandırıcılık gerçekleştiren şahıslara karşı toplumu bilinçlendirmeye devam ediyor.
TDP Şube Müdürlüğü ekipleri il genelindeki bilgilendirme faaliyetleri çerçevesinde özellikle son yıllarda çok sayıda vatandaşın mağdur edildiği telefon dolandırıcılığı konusunda broşür dağıtarak bilgilendirmede bulundu.
Ekipler, özellikle apartmanların girişine sticker yapıştırıp, vatandaşları bilgilendirdi.
Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, “ Cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep etmektedirler. Veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör yada para talebinde bulunulmaktadır” denildi.
‘Adli mercilerin ve kolluk kuvvetlerini (Polis, Jandarma) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmeyeceği belirtilen açıklamada, “ Halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşülür. Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemlerden “Hesabınızda bloke var’, ‘Vergi borcunuz var” gibi kelimelere itibar etmemesi gerekir. Hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemesi gerekir. Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT’yi kabul etmemeleri, dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemeleri, vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 112’yi arayıp bilgi vermeleri gerekir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Polisi, Telefondaki Savcı Ve Polis Dolandırıcılarına Karşı Uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN