Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Kan Verin, Talasemi Hastalarına Can Verin” Sloganlı Kampanya

Giriş Tarihi: 6.5.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 14:23
“Kan Verin, Talasemi Hastalarına Can Verin” Sloganlı Kampanya
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” nedeni ile Türk Kızılayı işbirliğinde Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü bahçesinde “Kan Bağışı Kampanyası” düzenledi.
HER YIL YÜZLERCE HASTA ÇOCUK DÜNYAYA GELİYOR
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye’de, Talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücre anemisi başta olmak üzere, kalıtsal kan hastalıklarının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulanırken, sağlıklı Türk toplumunda Beta-talasemi taşıyıcı sıklığı yüzde 2,1 olup, yaklaşık 1.300.000 taşıyıcı ve 4000 civarında hasta bulunduğu açıklandı.
KAN BAĞIŞININ ÖNEMİ
Her yıl yüzlerce hastalıklı çocuğun dünyaya geldiği belirtilen açıklamada, “Ülkemizde ve Antalya’da karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan Talasemi ile mücadele edebilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Kalıtsal Kan Hastalıkları’ programı başlatılmıştır. Bu programın temel amacı, Talasemili doğacak bebek sayısını azaltmak ve Talasemi hastalarının yaşam kalitesini ve süresini arttırmaktır. Talasemi hastalarının tedavileri kapsamında, yaşamları boyunca üç haftada bir kan nakline ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle kan bağışı talasemi hastaları için çok önemlidir” denildi.
ANTALYALILARA ÇAĞRI
Talasemi Hastalığı hakkında farkındalığı arttırmak ve Antalya’daki Talasemi hastalarının tedavilerine destek olabilmek için Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü “Talasemi Günü” nedeni ile kan bağışı kampanyası düzenlediği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi;
”Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybetmekte. Sağlıklı iken kan bağışlamakla çaresiz bekleyen bir insana ve onun çaresizlik içinde kıvranan sevdiklerine çare olacaktır. Buna karşılık, son yıllarda yapılan araştırmalar ülkemizdeki yıllık kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1’i kadar olduğunu gösteriyor. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır. Tüm Antalyalıları ‘Kan Verin Talasemi Hastalarına Can Verin’ sloganı ile kan bağışına bekliyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Kan Verin, Talasemi Hastalarına Can Verin” Sloganlı Kampanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN