Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Glutensiz Türkiye” İçin Pedal Çeviriyor

Giriş Tarihi: 22.5.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 23.5.2015 07:11
“Glutensiz Türkiye” İçin Pedal Çeviriyor
Çölyak hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Glutensiz Türkiye” sloganıyla düzenlenen bisiklet turu kapsamında Ankara’dan yola çıkan Hakan Pekzorlu, Antalya’nın Korkuteli ilçesinde mola verdi.
Dünya Çölyak Günü kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Derneğince gerçekleştirilen bin 750 kilometrelik tura çıkan Hakan Pekzorlu, Eskişehir ve Afyonkarahisar, Burdur, Bucak ilçelerinin ardından Korkuteli’ne geldi. Öğretmenevinde konaklayacak olan Pekzorlu, sabah saatlerinde tekrar Korkuteli, Dirmil, Acıpamam ve Denizli’ye ulaşacak.
Pekzorlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’de çölyak hastalığının bilinirliğinin ve teşhisinin çok düşük düzeyde olduğunu söyledi. Çölyak ve glutene bağlı rahatsızlıkların geç teşhisinin toplum sağlığını, işgücü verimliliğini olumsuz etkilediğini vurgulayan Pekzorlu, toplumsal, sosyal ve ekonomik alanda da sorunlara yol açtığını kaydetti.
Pekzorlu, bisiklet turunun Korkuteli’den sonra Denizli, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Adapazarı ve İzmit’ten sonra İstanbul’da sona ereceğini belirterek, hastalığa dikkati çekmek amacıyla seminerler düzenleneceğini, glutene bağlı rahatsızlıkların belirtileri hakkında vatandaşların bilgilendirileceğini anlattı.
Çölyak, buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahıllarda bulunan “gluten” adlı proteinin ince bağırsakta parçalanamamasından kaynaklanan emilim bozukluğu hastalığı olarak tanımlanıyor.
Türkiye’de çölyak hastalarının ancak yüzde 4’üne teşhis konulurken, bu oran Avrupa’da yüzde 10, Amerika’da ise yüzde 17 civarında bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Glutensiz Türkiye” İçin Pedal Çeviriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN