Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçükbaş Hayvanlar Mavi Dil Hastalığına Karşı Aşılanıyor

Giriş Tarihi: 17.6.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Küçükbaş Hayvanlar Mavi Dil Hastalığına Karşı Aşılanıyor
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde mavi dil hastalığının önlenebilmesi amacıyla hayvanlarda aşılama çalışmaları devam ediyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Korkuteli İlçe Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre koyunlarda görülen bir hastalık olan ve yetiştiricileri maddi kayba uğratan hastalık, tek doz aşı ile bertaraf edilebiliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Korkuteli İlçe Müdürü Özlem Çağırıcı Armut,mavi dil hastalığına karşı küçükbaş hayvan yetiştiricilerini aşı yaptırmaları konusunda uyardı. Koyun ve keçi yetiştiricilerini maddi kayba uğratan mavi dil hastalığının tek doz aşı ile bertaraf edilebildiğini ifade ederek, "Hayvanlarını aşılatmak isteyenlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor" dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, mavi dil hastalığının anaç hayvanlarda ölümden çok yavru atma, kuzu ölümleri ve anomalili kuzu doğumlarına neden olduğunu ve ekonomik zarara yol açtığını aktardı. Özellikle koyunlarda görülen sineklerle nakledilen viral bir hastalık olduğunu, mevsime bağlı olarak görüldüğünü belirten Armut, "Bu hastalığın daha çok özellikle sokucu sineklerin sayısının arttığı rutubetli mevsimlerde ve yağmurlu yaz günlerinde görülür. Hastalık şekillendiğinde, hayvanların büyük bir kısmının hastalanmasına rağmen ölümlerin daha az görüldüğünü ancak kuzularda ölüm oranını yüksek olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçükbaş Hayvanlar Mavi Dil Hastalığına Karşı Aşılanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN