Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Öğrencilere Ağız Diş Sağlığı Taraması

Giriş Tarihi: 1.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Öğrencilere Ağız Diş Sağlığı Taraması
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü, diş çürüklerinin önlenmesi konusunda 2014-2015 eğitim öğretim döneminde Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından başlatılan resmi ve özel ilkokullarla kreşlerde eğitim gören 60 ay üzeri ana sınıfı öğrencilerinde ağız diş sağlığı taraması ve flor vernik uygulaması çalışmalarını tamamladı.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ildeki resmi ve özel ilkokullar ile kreşlerde eğitim gören 60 ay üzeri 22 bin 917 ana sınıfı öğrencisi ağız diş sağlığı muayenesinden geçirildi. Muayenesi tamamlanan ve velisi tarafından uygulama izni verilen 16 bin 077 öğrenciye flor vernik uygulandı. Öğrencilere muayene ve flor vernik uygulamasından sonra yapılan eğitimlerde, ağız ve diş sağlığının önemi, diş çürümelerini arttıran gıda maddeleri ve bunların aşırı tüketilmesinin zararları, sağlıklı gıdalar ile beslenmenin genel sağlık ve ağız diş sağlığına olan olumlu etkileri, doğru ve düzenli diş fırçalamanın önemi ile doğru diş fırçalama yöntemleri, çeneler ve dişlerde düzensizliklere ve anomalilere sebep olan parmak emme, tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklar ile bunların önlenmesi konusunda bilgiler verildi. Doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığını yerleştirmek amacıyla ağız diş muayenesi yapılan 22 bin 917 öğrenciye, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan diş macunu, diş fırçası setleri dağıtıldı.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin ağız diş muayeneleri ve flor vernik uygulamalarına tekrar başlanacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Öğrencilere Ağız Diş Sağlığı Taraması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN