Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO 2016 Antalya Ajansı Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 9.7.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Expo’ya davet edilen 91 ülkeden 59’unun bahçe oluşturacağını belirterek, alt yapı ve üst çalışmalarının devam ettiğini ve alana 19 bin 800 bitkinin dikildiğini söyledi.
Expo 2016 Antalya Ajansı’nın 32. Yönetim Kurulu Toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker başkanlığında Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreterliği’nde yapıldı. Toplantı öncesi Bakan Eker, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ile ikili görüşme yaptı.
Bakan Eker toplantı öncesinde ise gazetecilere değerlendirmede bulundu. Dünya Expo tarihinde ilk defa Antalya ile Türkiye’nin bir Expo’ya ev sahipliği yaptığını aktaran Bakan Eker, Expo 2016 Antalya’nın bir Türkiye projesi olduğunu kaydetti.
ÇALIŞAMALAR DEVAM EDİYOR
Expo 2016 Antalya’nın 6 ay süre ile sergi olarak açık kalacağını dile getiren Bakan Erker, “Daha sonra kalıcı sergi olacak. Antalya için önemli bir değer olacak. Türkiye’nin ilk Expo’su ve hazırlanıyoruz. Şuan alanda hızla alt ve üst çalışmaları hızla devam ediyor. İlk yıllarda 2013-2014 yılında alt yapı sedde duvarı yapıldı. Bitkilendirme yapıldı. Temeller atıldı. Şuan 21 paket iş devam ediyor. Kanalizasyon hattı yüzde 65,kongre merkezi yüz 50, iç mekan bahçeleri ve ofis yüzde 70, ihtiyaç üniteleri yüzde 63, basın merkezi ile yönetim merkezi yüzde 75, lojistik binalar yüzde 75, çocuk adası, köprüler, kıyı yapılar yüzde 60 tamamlandı. Güvenlik, sağlık ,karantina binaları, çocuk bilim ve teknoloji merkezi, yağmur ormanı serası, tema parkuru, tarım ve bio çeşitlilik müzesi,kule,alt yapı meydanda geçen ay yer teslimi yapıldı. Bunlarda da bir ay içinde yüzde 5 seviyelere gelinde yapımında” diye konuştu.
19 BİN BİTKİ DİKİLDİ
Çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Bakan Eker, “Burada olmazsa olmaz unsular var. Kule,göleti,tepesi, ülke bahçeleri bunlar önemli yapılar. Bunların her organizasyonda olması gerekiyor. Bizde bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Evrensel bir Expo olması nedeniyle, biz bugüne kadar 11 bin 525 adet ağaç ile 6 bin 300 bitki çalı formunda bitki dikimi yapıldı. Mevcutlarla birlikte alanda yaklaşık 13 bin 500 ağaç, 6 bin 300 çalı var. Bitkilendirme çalışmaları da devam ediyor” dedi.
59 ÜLKE KATILIYOR
Tanıtım çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Bakan Mehdi Eker, “Turizm sezonunda Antalya’da her noktada istifade ediliyor. Son dönemece girdiğinde de tanıtım çok daha profosyonelce farklı kanallardan yapılacaktır. Davetli ülke sayısı 91. 27 ülke resmen katılacağını bildirdi. 32 ülke ile ilgili sorular soruyorlar. Görüşmeleri devam ediyor. 59 ülke ile ya katılım teyit edildi ya görüşme devam ediyor. Hollanda Venlo Expo’suna 28 ülke katılmıştı. Ülkelerin katılımını arttırmak için çalışıyoruz. İnşallah Antalya kalıcı bir değer kazanacak. Antalya’nın tanıtımına turizmine ticari faaliyetine katkı sağlayacak. Milyonlarca turistin gezeceği alan olacak. Antalya tarımda, turizmde, tarihi ile bir üne sahip. Expo ile de dünyanın gündeminde yer alacak” diye konuştu.
Toplantı daha sonra Bakan Eker başkanlığında, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Expo 2016 Antalya Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ve diğer üyelerin katılımıyla basına kapalı olarak devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO 2016 Antalya Ajansı Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN