Antalya Müftüsü Osman Artan’dan Kadir Gecesi Mesajı

Giriş Tarihi: 12.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Antalya Müftüsü Osman Artan’dan Kadir Gecesi Mesajı
Antalya Müftüsü Osman Artan yayınladığı mesajında, Kadir Gecesi’ni karşılamanın sevinci ve mutluluğu içerisinde olunduğunu belirtti.
Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gecede bu mübarek zaman diliminin idrak edileceğini belirten Antalya Müftüsü Osman Artan mesajında, "Kadir Gecesi’ni diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özellik, bütün insanlık için hidayet rehberi olan Yüce Kitabımız Kur’anı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, doğru yolu gösteren ve Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biri olan Kur’an-ı Kerim, bu gecede inmeye başlamıştır. Bunun içindir ki; bu gecenin adı Kuran’la birlikte zikredilmiştir" ifadelerine yer verdi.
Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi hakkında müstakil bir sure olduğunu hatırlatan Artan mesajında şunları kaydetti:
"Bu surede yüce Allah şöyle buyurmaktadır: ’Doğrusu biz Kur’anı, Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece rablerinin izniyle her türlü iş için inerde inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.’ Varlık ve var oluş bilgisinin ders kitabı, bütün kainatın özeti ve Yüce Yaratan’ın bizlere uzattığı kurtuluş halkası olan Kur’an’la değer kazanan bu gecenin kıymetinin bilinmesi, ancak Kur’an’a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacaktır. Zira Kur’an anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir. Okumuş olduğumuz Kur’an’ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kur’an o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır. Çünkü Kur’an sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tüm insanlığa bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır."
Mükafatların sınırsız olarak verildiği Kadir Gecesi’nin, kişinin kendisine dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğu günlerini sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediği hatalara tövbe etme ve af dileme, Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme vakti olduğunu dile getiren Artan mesajında şu sözlere yer verdi:
"Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine; sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Bu geceyi Allah’ın rızasına uygun bir şekilde değerlendirmek için çok Kur’an okumalıyız. Kaza namazı kılmalıyız. Uzaktaki akraba ve büyüklerimizi arayarak kandillerini tebrik etmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirerek onların da bu gecenin manevi havasından yararlanmasını sağlamalıyız. Geçmişlerimiz için, şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntı ve eziyet çeken Müslümanların bu durumdan kurtulmaları için Allah’a dua etmeliyiz. Bu duygularla milletimizin ve İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik eder, bu mübarek gecenin Antalya’mıza, bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Müftüsü Osman Artan’dan Kadir Gecesi Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN