Solarizasyon, Kimyasal Kullanımını Yüzde 60 Engelliyor

Giriş Tarihi: 13.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 17:13
Antalya’nın Kumluca ilçesinde örtü altı sebze üretim sezonunun sona ermesinin ardından üreticiler seralarında solarizasyon uygulaması başlattı.
Kumluca’da örtü altı turfanda sebze üretim sezonunun sona ermesinden sonra üreticiler solarizasyon uygulaması başlattı. Kumluca İlçesi Hızırkahya Mahallesinde örü altı sebze üretimi yapan Güner Gür, Ekim ayında fidanları toprağa ektiklerini, yaklaşık 8 ay gibi bir sürede üretim yaptıklarını söyledi.
Şu an örtü altı sebze üretim sezonunun sona erdiğini belirten Gür, “Seralarımızdaki ürünleri söküp dışarı çıkardık. Seralarımızı solarizasyona hazırladık. Seralarımızdaki toprağı nemlendirdik. İnce naylonla hava almayacak şekilde örttük. Bu şekilde Ekim ayına kadar bekleyeceğiz” dedi.
Ziraat Mühendisi Fatih Karataş ise “Sezon bitiminde çiftçilerimizin ince naylon dedikleri plastik örtü ile seraların içini kaplamasına solarizasyon diyoruz. Solarizasyon yapıldığı takdirde topraktaki fungal yani bakteriyel hastalıklar minimum seviyeye iner. Bu yüzdende bu hastalıklarla mücadele için uygulanacak kimyasalların kullanımı yüzde 60 azalır. Solarizasyon dediğimiz bu örtü en az bir böyle kalmalıdır” diye konuştu.
Kumluca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Adem Aydın da “Kumluca İlçemizde örtü altı sebze üretim sezonu sona erdi. Üreticilerimiz yeni sezona hazırlanıyor. Yeni sezon hazırlıkları için solarizasyon yapılıyor. Bu işlemin amacı nematot, yani köklerde bakteriye dayalı hastalıkları kimyasal madde kullanmadan doğal yollarla yok etmektir. Yeni sezonda üreticilerimize bol kazançlar dilerim” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Solarizasyon, Kimyasal Kullanımını Yüzde 60 Engelliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN