Altın Fiyatları   Alış Satış % Saat
14 Ayar Bilezik Gram/TL

14 Ayar Bilezik Gram/TL - Günlük

14 AYAR ALTIN

Altın kuşkusuz hem yatırım aracı hem de hediye amacıyla alınan değerli bir metaldir. Altının saflığını gösterme ölçüsü olarak genellikle "ayar" kelimesi kullanılır. Bunlardan 14 ayar altın yaklaşık %53 oranında altın içerir. Düğünlerde takı olarak hediye etmek ve yatırım amacıyla çok sık alınır. Genelde beyaz altın takıların ayarıdır. Kuyumcularda alış ve satış fiyatı değişen 14 ayar altın fiyatı canlı ve güncel rakamları değişkenlik gösterebilir. 14 ayar altın takılar, üstüne işçilik de eklenince, 22 ayara yaklaşan fiyatlara satılır. Dolayısıyla 14 ayar bilezik, bileklik, kolye, yüzük gibi takı fiyatları işçilik durumuna göre kuyumcularda farklılık gösterir. İşçilikli 14 ayar altın gram fiyatı farklılık gösterse ürünlerin fiyatları arasında büyük farklar yoktur.

Ülkemizde değerli bir yatırım aracı olarak görülen 14 ayar altın %53 oranında altın içerir. Ülkemizde ayar, dünya üzerinde karat olarak bilinen saflık birimi, bir ürünün ne kadarının saf altın olduğunu bildirir. Zira, 18 ayar beyaz altının %75'i, 14 ayar beyaz altının ise %58.3'ü saf altından oluşmaktadır. Altın üzerinde işlem fazla ise değeri düşebilir. 14 ayar altın ucuz fiyattan satın almak için canlı altın fiyatlarını takip edebilirsiniz. Bilezik, kolye, yüzük, bileklik gibi ürünlerin fiyatları hakkında en doğru bilgiye ise satış noktalarından ulaşabilirsiniz. Bu tip ürünlere işçilik fiyatı eklenmesi dolayısıyla alış fiyatı ile bozdurma fiyatı arasında farklılık söz konusudur.

Geçmişten günümüze altın çok iyi bir yatırım aracı olarak bilinir. Hem paslanmayan hem aşınmaya uğramayan ve aynı zamanda sert olduğu kadar esnekliği de yüksek olan altın çok değerli bir madendir. 18 ayar altına göre takı için 14 ayar altın daha çok tercih edilir. 14 ayar altın yüzde 53 oranında altın içerirken %41,5 ise katkı madenleri olduğu biliniyor. Altında ayar yükseldikçe altın değeri artar.

SON DAKİKA