HalkBank

üzerinden dünya ekonomisine tehdit!

'nin, Başkan liderliğinde ticaret konusunda attığı tek taraflı adımlar ve açıklamalar ile ABD- arasında uzlaşmanın arandığı bir zaman diliminde Çinli teknoloji devi 'nin sahibinin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) 'nun tutuklanması, ticaret savaşlarını yeni bir boyuta taşıdı.

Giriş Tarihi: 7.12.2018 11:22 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 12:30
Huawei üzerinden dünya ekonomisine tehdit!

G20 Zirvesi'nde ve 'in gümrük tarifeleri konusunda 90 günlük ateşkes ilan etmesi ile azalan endişeleri, 'nun tutuklanmasının ardından tekrar yükseldi.

Washington'un İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle ABD yönetiminin talebi üzerine Kanada'da tutuklanan Çinli akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon devi 'nin sahibinin kızı ve şirketin CFO'su Mıng Vancou'nun bugün ilk duruşmasına çıkması bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Çinli Huawei'ye, İran'a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açmıştı.

Söz konusu gelişme, yatırımcıların ticaret savaşı ve küresel ekonomiye ilişkin endişelerini artırırken, ABD'nin Trump liderliğinde uluslararası hukuka aykırı ve uzlaşmasız adımlar atabileceğini de bir kez daha dünya kamuoyuna göstermiş oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Huawei üzerinden dünya ekonomisine tehdit!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN